ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկից ի վեր Հայաստանը շատ կառուցողական է եղել։
«Հայաստանն ունի քաղաքական կամք և ցուցադրել է այդ քաղաքական կամքը՝ արագ կարգավորման հասնելու։ Գործընթացի հաջողությունը կախված է Թուրքիայի կառուցողականությունից և քաղաքական կամքից։ Ինչպես տեսնում եք՝ մինչև այս պահն առանձնապես մեծ առաջընթաց չկա, դա տեսանելի է», – ասել է Ռուբինյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, թե սահմանային վերասահմանազատման հարց չի քննարկվում, քննարկումներում այդպիսի հարց չկա։
Պատգամավորի խոսքով՝ մի փոքր տարօրինակ են Թուրքիայի տարբեր պաշտոնյաների հայտարարություններն առ այն, որ իրենք գործընթացը կոորդինացնում են կամ համաձայնեցնում Ադրբեջանի հետ։
«Նման գործընթացներում ամենակարևոր գործընթացը քաղաքական կամքն է, եթե այն կա, մնացածը շատ հեշտ լուծվող հարցեր են» – ասել է Ռուբինյանը։
Անդրադառնալով Թուրքիայի իշխանությունների՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին հայտարարություններին՝ նա ընդգծել է, թե դրանք ոչ մի կերպ չեն նպաստում Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացին։
«Թերևս նույնիսկ հակառակը՝ խանգարում են»,-հավելել է նա։
Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի շրջանակում երկու երկրի հատուկ ներկայացուցիչներ ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի և թուրքական կողմից դեսպան Սերդար Քըլըչի հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 1-ին Վիեննայում։
Նրանց նախորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել մայիսի 3-ին՝ Վիեննայում։ Առաջին հանդիպումը կայացել է հունվարի 14-ին՝ Մոսկվայում, երկրորդը՝ փետրվարի 24-ին՝ Վիեննայում։ Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումները Թուրքիայում և հայաստանում անցկացնելու անհրաժեշտության մասին։

Armenia has been very constructive since the beginning of the process of normalization of Armenian-Turkish relations, parliament Deputy Speaker, Yerevan's special envoy Ruben Rubinyan told reporters on Thursday, June 30.
"Armenia has demonstrated the political will to reach a quick settlement," Rubinyan said. "The success of the process depends on Turkey's constructiveness and political will. As you can see, there is not much progress so far, it is obvious."
The MP noted that no discussion on border re-demarcation have been on the table.
According to him, statements from Turkish officials about coordinating Ankara's actions with Baku are "a bit strange."
The most important thing in such processes is the political will; if there is one, the rest is very easy to solve," he said.
Rubininyan also noted that remarks about opening a "corridor" through Armenia are not constructive and do not contribute to the rapprochement between the two countries.
The Azerbaijani side has on multiple occasions raised the question about a "corridor" through the southern Armenian province of Syunik that would connect Nakhijevan to the rest of Azerbaijan. The Armenian side, however, has repeatedly denied being involved in negotiations for the provision of a corridor to Azerbaijan, stressing that they have only agreed to unblock transport communications in the region.