30 Հունիս 2022 - 11:32 AMT
Հունիսի 29-ին ARARAT թանգարանում տեղի է ունեցել դերասանուհի, հեռուստահաղորդավարուհի Սաթի Սպիվակովայի «Իրական դասական. անձանձրույթ զրույցներ արվեստի մարդկանց հետ‎» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը՝ թարգմանված Newmag հրատարակչության հայ-ռուսական Օրակուլ մատենաշարով։
Գիրքը ներկայացնում է Սաթի Սպիվակովայի զրույցներն աշխարհահռչակ արվեստագետների հետ, այդ թվում՝ Շառլ Ազնավուրի, Ֆանի Արդանի, Մայա Պլիսեցկայայի, Ռոբերտ Ուիլսոնի և այլոց։
«Իրականում ժամանակակից արվեստին վերաբերող գրքեր այսօր քիչ կան և մեր որոշումը թարգմանել այս գիրքը, պայմանավորված էր ոչ միայն հեղինակով, այլև գրքի բովանդակությամբ՝ այն չափազանց հետաքրքիր է և ճանաչողական», – ընդգծել է հայ-ռուսական Օրակուլ մատենաշարի ղեկավար Ռուբեն Իշխանյանը։
Գրքի հայերեն տարբերակը հանդիսանում է նրա առաջին օտարալեզու թարգմանությունը, որտեղ հեղինակի թույլատվությամբ կատարվել են բովանդակային լրացումներ՝ յուրաքանչյուր հերոսին առավել ընդգրկուն ներկայացնելու նպատակով։
«Ինձ համար հաճելի է, որ գրքի առաջին թարգմանությունը հենց հայերենն է։ Ուրախ եմ շնորհանդեսին տեսնել այսքան հարազատ ու մտերիմ մարդկանց։ Այս գիրքը արվեստի ու արվեստ սիրող մարդկանց մասին է, իրական դասական գիրք։ Հուսով եմ, որ հայ ընթերցողն այն կգնահատի», – ասել է Սաթի Սպիվակովան։
Միջոցառման շրջանակում ARARAT թանգարանում տեղի է ունեցել հանրային զրույց Սաթի Սպիվակովայի մասնակցությամբ, որին հաջորդել է ARARAT ընդունելությունը։ Երեկոյի ընթացքում հյուրերը ոչ միայն ծանոթացան գրքի ստեղծման յուրօրինակ պատմությանը, այլև հնարավորություն ունեցան մտքեր փոխանակել և լեգենդար կոնյակների ուղեկցությամբ վայելել ջերմ երեկոն Սաթի Սպիվակովայի և նախագծի հեղինակների հետ։
«Շատ վաղուց Երևանում այսպիսի երեկո չէր եղել, որտեղ արվեստը ոչ թե ֆոն էր կամ պատճառ, այլ առանցք՝ դրա շուրջ միավորվելու և խոսելու համար։ Այդ առումով ARARAT թանգարանի ընտրությունը պատահական չէր։ Դասական է այն, ինչ ժամանակավոր չէ։ Իսկ այս դեպքում՝ և՛ արվեստը և կոնյակը՝ ժամանակի ընթացքում միայն նոր շերտեր է ստանում ու հարստանում», – նկատել է Newmag հրատարակչության գործադիր տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։
Երեկոյի սկզբում Սաթի Սպիվակովան այցելել է ARARAT թանգարան, որտեղ նրան ներկայացվել են լեգենդար հայկական կոնյակի 135-ամյա ժառանգությունն ու վարպետության նոր եզրերը, նրա ստեղծման գաղտնիքներն ու վարպետների ստեղծագործական որոնումները։ Սաթի Սպիվակովան այցելել է նաև ARARAT թանգարանի գանձարան, որտեղ ներկայացված է լեգենդար կոնյակի յուրօրինակ տարեգիրը՝ կոնյակի բացառիկ նմուշներ սկսած 1902 թվականից մինչև մեր օրեր։
«Իրական դասական» գիրքը միավորում է տարբեր արվեստագետների, որոնցից շատերը տարբեր տարիներին եղել են նաև ARARAT թանգարանի հյուրերը։ Այդ հանգամանքը վկայում է, որ հետաքրքիր պատմությունները շատ անգամ հյուսվում են մարդկային անկեղծ ու ջերմ շփումներից։ Ուրախ եմ, որ ARARAT թանգարանը հանդիսանում է, ոչ միայն թանգարան դասական իմաստով, այլև ձևավորում է մշակութային բազմաբովանդակ շփումների ջերմ հարթակ», – նշել է ARARAT թանգարանի ղեկավար Առնո Թադևոսյանը։

30 Июнь 2022 - 11:44 AMT
В Музее ARARAT состоялась презентация армянского перевода книги «Нескучная классика» Сати Спиваковой
29 июня в музее ARARAT состоялась презентация армянского перевода книги «Нескучная классика» известной актрисы, телеведущей Сати Спиваковой. Перевод книги – результат коллаборации издательств NewMag и «Оракул».
Книга представляет беседы Сати Спиваковой с целой плеядой известных деятелей искусства и культуры, среди которых Шарль Азнавур, Фани Ардан, Майа Плисецкая, Роберт Уилсон и многие другие.
«Сегодня не так много книг, посвященных современному искусству, и наше решение перевести именно эту книгу было обусловлено как автором, так и непосредственно содержанием, которое невероятно интересно и познавательно»,- отметил глава издательства «Оракул» Рубен Ишханян.
Армянский является первым иностранным переводом книги, которая с согласия автора дополнена содержательными вставками, представляющими каждого из героев в более всеобъемлющем формате.
«Мне приятно, что армянский стал первым иностранным переводом книги «Нескучная классика». Рада видеть на презентации столько родных и близких людей. Это книга об искусстве и о тех, кто не безразличен к нему – настоящая классическая книга. Надеюсь, армянский читатель ее оценит»,- отметила Сати Спивакова.
В рамках мероприятия в музее ARARAT прошел Public Talk с участием Спиваковой, за которым последовал специальный прием ARARAT․ В ходе искренней беседы гости не только ознакомились с необыкновенной историей создания книги, но и имели возможность в сопровождении коньков ARARAT поделиться впечатлениями и провести теплый вечер с участием Сати Спиваковой и авторов проекта.
«На мой взгляд давно в Ереване не было подобных вечеров, где искусство не фон, а причина мероприятия. В этой связи выбор музея ARARAT не был случаен. Классикой является то, что не является временным. В этом случае как искусство, так и коньяк со временем лишь обогащается новыми гранями и становится глубже»,- отметил исполнительный директор издательского дома Newmag Артак Алексанян.
В начале вечера Сати Спивакова посетила также музей ARARAT, где ознакомилась с 135-летним наследием легендарного армянского коньяка и раскрыла новые грани мастерства. Госпожа Спивакова побывала также в сокровищнице музея ARARAT, где представлена своеобразная летопись армянского коньякоделия – от исключительных образцов 1902-го года до наших дней.
«Книга «Нескучная классика» объединяет разных деятелей искусства, многие из которых в разное время были гостями музея ARARAT․ Это, на мой взгляд, подчеркивает очень важную истину о том, что, пожалуй, самые интересные истории сплетены из искренних и теплых человеческих общений. Рад, что музей ARARAT стал не только музеем в классическом смысле, но и продолжает оставаться площадкой для многогранного культурного общения»,- отмечает глава музея ARARAT Арно Тадевосян.