Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին՝ ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ:
Ուղերձում մասնավորապես ասված է. «Մեծարգո նախագահ, ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Ամեն տարի հուլիսի 4-ին միլիոնավոր ամերիկացիներ, այդ թվում՝ ամերիկահայ մեր հայրենակիցները, տոնում են Միացյալ Նահանգների ամենակարևոր օրը` Անկախության օրը: Անկախության հռչակումից հետո ԱՄՆ-ի ժողովուրդը և բոլոր կառավարությունները հետևողականորեն գնացել են ազատության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության հաստատման ու ամրապնդման ճանապարհով: Միացյալ Նահանգների դերակատարությունն ու առաջնորդությունը ժողովրդավարության հարցում էական դեր է խաղում ոչ միայն աշխարհի տարբեր անկյուններում մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության հաստատման, այլև տարածաշրջանների ժողովուրդների համար կանխատեսելի ու խաղաղ զարգացման միջավայր ձևավորելու տեսանկյունից:
Մեր երկու պետությունների և ժողովուրդների միջև բարեկամությունն ու գործընկերությունը խարսխված են ընդհանուր արժեքների, փոխվստահության և բարեկամության վրա: Ուրախ եմ արձանագրել, որ ժողովրդավարության ամրապնդման հարցում մեր կառավարությունների միջև համագործակցությունը և երկուստեք հանձնառությունը տալիս են շոշափելի արդյունքներ:
Կրկին շնորհավորելով Անկախության օրվա կապակցությամբ՝ մաղթում եմ Ձեզ և Միացյալ Նահանգների ժողովրդին բարօրություն և խաղաղություն»,-ասվում է ուղերձում:

Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated U.S. President Joe Biden on Independence Day Monday, July 4 and hailed the role of the United States in promoting freedom and democracy.
"Since the declaration of independence, the people and all governments of the USA have consistently followed the path of establishing and strengthening freedom, human rights, the rule of law, and democracy," Pashinyan said.
"The role and leadership of the United States in the issue of democracy plays a significant role not only in terms of establishing human rights and rule of law in different corners of the world, but also in terms of creating an environment of predictable and peaceful development for the peoples of different regions.
"The friendship and partnership between our two states and peoples is based on common values and mutual trust. I am glad to record that the cooperation and mutual commitment of our governments in strengthening democracy is yielding tangible results."
Independence Day celebrates the decision by the 13 original colonies to renounce British rule and form the United States in 1776.