Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ուղերձ է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ՝ նշելով, որ Սահմանադրությունը եղել և մնում է պետական կառուցակարգի հավասարակշռության առանցքը։
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, հուլիսի 5-ը՝ Սահմանադրության օրը Հայաստանի Հանրապետության ամենակարևոր տոներից մեկն է: Սահմանադրությունը ոչ միայն մեր պետության մայր օրենքն ու խորհրդանիշն է, այլև մեր պետականության անկախության, մեր քաղաքացիների ազատությունների և հասարակական հարաբերությունների կայունության գլխավոր երաշխավորը:
Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո հանրային ու մասնագիտական լայն շրջանակների ջանքերով, միջազգային լավագույն փորձի կիրառմամբ ու նաև մեր նորաստեղծ հանրապետության առարկայական փորձառնության արդյունքում ստեղծվեց մեր Սահմանադրությունը՝ որպես գրավական մեր երկրի կայացման ու ամրացման:
1995 թվականից ի վեր, մեր Սահմանադրությունը տարբեր փորձություններ է հաղթահարել՝ ընդհուպ մայր օրենքի արմատական փոփոխությունները, սակայն բոլոր դեպքերում Սահմանադրությունը եղել և մնում է պետական կառուցակարգի հավասարակշռության առանցքը:
Ուստի Սահմանադրությունն ունի ոչ միայն վերացական գաղափարաբանական դերակատարություն, այլև զուտ առարկայան և գործառնական, քանի որ հենց երկրի մայր օրենքն է ապահովում քաղաքացիների և պետական կառույցների, պետական տարբեր մարմինների, իշխանության երեք թևերի միջև ներդաշնակ հարաբերությունները: Այս առումով Սահմանադրությունը երկրի հանրային, քաղաքական ու պետական կյանքի կազմակերպման կարևորագույն հենասյուներից մեկն է»,-ասվում է ուղերձում։

Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян направил поздравительное послание по случаю Дня Конституции. Как сообщает пресс-служба президента, он, в частности, отметил, что Конституция была и остается стержнем равновесия государственного устройства.
«Конституция – это не только Основной закон и символ нашего государства, но также главный гарант нашей государственной независимости, свобод наших граждан и стабильности общественных отношений.
После провозглашения независимости Армении усилиями широких общественных и профессиональных кругов, с применением лучшего международного опыта и также в результате практического опыта новосозданной Республики была создана наша Конституция как залог нашего становления и укрепления», – отметил президент.
По его словам, с 1995 года армянская Конституция преодолевала различные испытания, вплоть до коренных изменений Основного закона, «однако во всех случаях Конституция была и остается стержнем равновесия государственного устройства».
«Следовательно, Конституция имеет не только абстрактную идеологическую роль, но и чисто предметную и практическую, поскольку именно Основной закон страны обеспечивает гармонические отношения между гражданами и государственными структурами, различными государственными органами, тремя ветвями власти. В этом плане Конституция является одним из важнейших столпов организации общественной, политической и государственной жизни», – отметил Хачатурян.