Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիշիդային՝ Ճապոնիայի նախկին վարչապետ Շինձո Աբեի սպանության կապակցությամբ՝ նշելով, որ խորապես ցնցված է նրա սպանության գույժից։
Հեռագրում, մասնավորապես, ասված է. «Խորապես ցնցված եմ Ճապոնիայի նախկին վարչապետ Շինձո Աբեի սպանության գույժից: Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից անկեղծ վշտակցություն եմ հայտնում Ձեզ և Ճապոնիայի բարեկամ ժողովրդին:
Վստահ եմ, որ Ճապոնիայի իշխանությունների կողմից ձեռնարկված վճռական միջոցառումները թույլ կտան արագորեն բացահայտել նախկին վարչապետի սպանությունը և պատժել մեղավորներին:
Խնդրում եմ կարեկցանքի և աջակցության խոսքեր փոխանցել Շինձո Աբեի հարազատներին ու մերձավորներին»:
Ճապոնիայի նախկին վարչապետ Շինձո Աբեն սպանվել է հուլիսի 8-ին՝ նարա քաղաքում հանրահավաքի ժամանակ հնչած կրակոցներից։ Նա պարանոցի և կրծքավանդակի հրազենային վիրավորումներով, ուժեղ ներքին արյունահոսությամբ տեղափոխվել էր հիվանդանոց։ Բժիշկները պայքարում էին նրա կյանքի համար, սակայն փրկել նրա կյանքը չհաջողվեց։
Հարձակման մեջ կասկածվող 41-ամյա Յամագամի Տեցույան բերման է ենթարկվել պատահարի վայրից, նրա զենքն առգրավվել է։ Նա դիմադրություն ցույց չի տվել։

Prime Minister Nikol Pashinyan said Friday, July 8 that he was deeply shocked by the news of the assassination of former Japanese Prime Minister Shinzo Abe.
“On behalf of the Armenian people and myself, I express sincere sorrow to you and the friendly people of Japan," Pashinyan said in a message sent to Japanese Prime Minister Fumio Kishida.
"I am confident that the decisive measures taken by the Japanese authorities will allow to quickly reveal the details of the murder of the former prime minister and punish the culprits."
Abe died after being shot during a campaign speech Friday in Nara. He was 67. The suspect in the assassination of the former Japanese Prime Minister said the weapon he used was homemade, Nara Nishi police told a news conference on Friday, CNN reports.
Tetsuya Yamagami, 41, admitted to shooting Abe, police said. Yamagami, who is unemployed, told investigators he holds hatred toward a certain group that he thought Abe was linked to. Police have not named the group.