Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս վերջնական կարգավորում պետք է ստանա բանակցությունների միջոցով։ Այդ մասին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հունաստան աշխատանքային այցի ժամանակ հունական «Կաթիմերինի» պարբերականին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Հայաստանը պատրա՞ստ է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված ստատուս քվոն և եթե ոչ՝ ի՞նչ այլընտրանք կարող է լինել:
Նա նշել է, որ հակամարտությունը չի դադարում գոյություն ունենալ միայն այն պատճառով, որ կողմերից մեկը հայտարարում է, թե այն գոյություն չունի` դա ինքնախաբեություն է։
«Չնայած ադրբեջանական իշխանությունների պնդումներին, թե 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղը՝ որպես սուբյեկտ, այլևս գոյություն չունի, և որ հակամարտությունն ավարտված է, իրականությունն ու միջազգային հանրության դիրքորոշումը հակառակն են ապացուցում. Լեռնային Ղարաբաղը գոյություն ունի, գոյություն ունի իր հայ բնակչությամբ, որը շարունակում է ապրել իր նախնիների հողում, և որի անվտանգությունն այժմ ապահովում են ռուս խաղաղապահները՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, որով դադարեցվեց ավերիչ պատերազմը»,-ասել է Միրզոյանը։
Նա նշել է նաև, որ բազմաթիվ միջազգային գործընկերների և կազմակերպությունների, այդ թվում՝ միջնորդ երկրների պաշտոնական հայտարարությունները նույնպես հստակ ցույց են տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը դեռևս վերջնական կարգավորում պետք է ստանա բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո։
«Կարգավորում, որը կերաշխավորի արցախահայության անվտանգությունը և բոլոր իրավունքների պաշտպանությունը, և համապատասխանաբար, դրանից բխող Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։

The Nagorno-Karabakh conflict still needs a final settlement through negotiations under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said in an interview with the Greek newspaper Kathimerini.
"Despite the claims of the Azerbaijani authorities that after the 44-day war of 2020 Nagorno-Karabakh does not exist as an entity anymore and that the conflict is over, the reality and the position of the international community prove the contrary: Nagorno-Karabakh does exist with its Armenian population, who continue to live in their ancestral land and whose security is now ensured by the Russian peacekeepers, in accordance with the November 9, 2020, trilateral statement, which stopped the devastating war," Mirzoyan said.
"The conflict doesn’t stop existing just because one of the sides is declaring that it does not exist. This is self-delusion. Moreover, the official statements by our numerous international partners and organizations, including mediating countries, also clearly show that the NK conflict still needs a final settlement through negotiations under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-chairmanship; a settlement, which should provide guarantees of security and protection of all rights of the Armenians of Artsakh and accordingly the deriving final status of Nagorno-Karabakh."