Հատիս լեռան ստորոտում 140 հա հող է օտարվել «Գագիկ Ծառուկյան» հիմնադրամին, տեղեկացնում է «Հետքը»։
«Մինչ Հայաստանի կառավարությունը նախորդ նիստում դրական կարձագանքեր Հիսուս Քրիստոսի արձանի տեղադրման գաղափարին, Հատիս լեռան ստորոտում գտնվող հսկայական հողեր չնչին գնով օտարվել են «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամին»,-ասվում է հրապարակման մեջ։
«Հետքը» պարզել է, որ 2022-ի մայիս-հունիս ամիսներին Կոտայքի մարզի Ակունք, Հատիս և Զովաշեն համայնքների վարչական տարածքներում գտնվող շուրջ 140 հեկտար հողատարածք աճուրդային կարգով օտարվել է «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամին։
Նշվում է, որ, օրինակ, Ակունք գյուղում 20 հեկտար հողակտորը վաճառվել է ընդամենը 1 մլն 600 հազար դրամով։ Նույն համայնքում 19.7 հա հողակտորն օտարվել է 1 մլն 576 հազար դրամով։ Օտարված հողերի հարևանությամբ գտնվող մեկ այլ՝ 17 հա հողակտորն օտարվել է 5 մլն 740 հազար դրամով, 20 հա մակերեսով մեկ այլ հողակտոր օտարվել է 7 մլն 900 հազար դրամով։
Հուլիսի 9-ին տրվել է Հիսուս Քրիստոսի մոնումենտալ արձան-համալիրի շինարարական աշխատանքների մեկնարկը, որին ներկա էր նաև նախաձեռնության հեղինակ Գագիկ Ծառուկյանը։ Հատիս լեռան բարձունքում նախագծի մեկնարկի արարողությանը մասնակցել է նաև ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը, էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։ Հուլիսի 7-ի կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ կառավարության նախնական գնահատականը դրական է և որ արձանի տեղադրումը զբոսաշրջիկների մեծ հոսք կապահովի դեպի Հայաստան։
«Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ հիմնադրամը դիմել է շինարարական աշխատանքները սկսելու համար մասնագիտական եզրակացություններ ու թույլտվություններ ստանալու համար, իսկ հիմա կատարվում են ենթակառուցվածքների որոշակի աշխատանքներ։

В то время как правительство Армении на прошлом заседании положительно отреагировало на идею установления статуи Иисуса Христа, огромные земли у подножия горы Атис за небольшую сумму были отчуждены благотворительному фонду «Гагик Царукян», пишет Hetq.am.
В издании выяснили, что в мае-июне 2022 года около 140 гектаров земли, расположенных на административных территориях общин Акунк, Атис и Зовашен Котайкского марза, были проданы с аукциона благотворительному фонду «Гагик Царукян».
Отмечается, что, например, земельный участок площадью в 20 га в селе Акунк был продан всего за 1.6 млн драмов. В той же общине участок площадью в 19.7 га был отчужден за 1.57 млн драмов. Еще один участок площадью в 17 га, расположенный по соседству с этими землями, был отчужден за 5.74 млн драмов, а еще один отрезок площадью в 20 га – за 7.9 млн драмов.
9 июля было дано начало строительным работам монументального комплекса статуи Иисуса Христа, на котором присутствовал и автор инициативы Гагик Царукян. Генеральный секретарь Всемирной туристской организации ООН, министр экономики Ваан Керобян также принял участие в церемонии запуска проекта на вершине горы Атис. На заседании правительства 7 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что предварительная оценка правительства положительная и что установка статуи обеспечит большой поток туристов в Армению.