12 Հուլիս 2022 - 07:59 AMT
ԱԽ քարտուղարը հուսով է` Փաշինյան-Էրդողան զրույցից հետո ՀՀ և Թուրքիայի ներկայացուցիչների հանդիպումները 3-րդ երկրներում չեն անցնի
‌Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հեռախոսազրույցին, ասել է, որ դա ևս մեկ կարևոր քայլ է Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում։
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ են Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչները հանդիպում երրորդ երկրներում՝ ԱԽ քարտուղարը հույս է հայտնել, որ Փաշինյան–Էրդողան հեռախոսազրույցից հետո այդ հանդիպումները հնարավոր կլինի անցկացնել Հայաստանում և Թուրքիայում։
«Կարծում եմ, որ հետագայում հնարավոր կլինի սահմանը բացել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի քաղաքացիների համար»,– ասել է նա՝ հավելելով, որ այս առումով քննարկել են հարցեր, թե ինչպես կարելի է ավելի ինտենսիվ առաջ շարժվել։
Գրիգորյանն ասել է նաև, թե ընդդիմության պնդումները նախապայմանների մասին մտացածին են և որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորվելու են առանց նախապայմանների։
«Եվ Մոսկվան, և Բրյուսելը վերջին մեկ տարվա, նույնիսկ վերջին 6-7 ամսվա ընթացքում հայտարարել են, որ միջանցքային տրամաբանության որևէ հարց երբեք չի քննարկվել»,– հավելել է նա։
ԱԽ քարտուղարն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին։ Նա ասել է, թե Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման օրակարգում փակուղի չկա և Հայաստանը շարունակում է աշխատել, որ հարաբերությունների կարգավորման օրակարգը հնարավորինս արագ հնարավոր լինի առաջ տանել:

12 Июль 2022 - 10:25 AMT
Секретарь Совбеза РА: Надеемся, в будущем можно будет открыть границу и для граждан Армении и Турции
Телефонный разговор премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом является еще одним важным шагом в процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией, заявил в эфире Общественного телевидения секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Он сообщил, что премьер-министр Армении и президент Турции подробно обсудили вопросы открытия границы для граждан третьих стран и перевозки грузов.
«Думаю, что в будущем можно будет открыть границу и для граждан Армении и Турции», – сказал он, добавив, что в ходе телефонной беседы обсуждался вопрос, как интенсивнее продвигаться в этих вопросах.
Говоря о том, что в экспертных кругах выдвигается тезис о том, что возможность открытия армяно-турецкой границы для граждан третьих стран откроет возможность для азербайджанцев, и когда говорят граждане третьих стран, имеют в виду азербайджанцев, Армен Григорян сказал, что это из жанра догадок.
Касаясь вопроса создания коридора через территорию Армении, секретарь Совета безопасности отметил, что Армения неоднократно заявляла, что коридор является для нее красной линией, и не обсуждала такой вопрос.
«И Москва, и Брюссель за последний год, даже за последние 6-7 месяцев заявляли, что вопрос коридорной логики никогда не обсуждался», – сказал он, добавив, что заявления оппозиции о предусловиях надуманы.
На вопрос, почему представители Армении и Турции встречаются в третьих странах, а не в Армении или Турции, секретарь Совбеза выразил надежду, что после телефонного разговора Пашиняна и Эрдогана можно будет проводить эти встречи и в Армении, и в Турции.