Հուլիսի 14-ին Ազգային ժողովի խորհուրդն արտահերթ նիստ կհրավիրի՝ քննարկվելու է ընդդիմադիր պատգամավորների լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու նախագիծը։ Նիստը կայանալու է ժամը 18:30-ին։
Նախատեսվում է «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորների մեծ մասին զրկել մանդատից։
Ցանկում ընդգրկված պատգամավորների թվում բացակայում են «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Թագուհի Թովմասյանի և նույն խմբակցությունից դուրս եկած Իշխան Զաքարյանի անունները, ինչպես նաև Մարտուն Գրիգորյանի և Արգիշտի Գևորգյանի անունները, որոնք նոր են վերցրել մանդատները:
Ավելի վաղ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «շատ հաճելի» է որակել ընդդիմադիրներին մանդատներից զրկելու գործընթացը:

13 Июль 2022 - 10:27 AMT
14 июля совет парламента Армении обсудит вопрос обращения в КС о лишении депутатов оппозиции мандатов
14 июля совет Национального собрания Армении созовет внеочередное заседание для обсуждения проекта обращения в Конституционный суд по вопросу о прекращении полномочий депутатов-оппозиционеров. Сессия состоится в 18:30.
Планируется лишить мандатов всех депутатов фракций «Армения» и «Чести имею».
В список вошли 33 депутата. В нем отсутствуют имена Тагуи Товмасян, члена фракции «Честь имею», и Ишхана Закаряна, покинувшего эту же фракцию.
Ранее председатель НС Ален Симонян охарактеризовал процесс лишения оппозиционных партий их мандатов как «очень приятный».