Հուլիսի 14-ին Ազգային ժողովի խորհուրդն արտահերթ նիստ կհրավիրի՝ քննարկվելու է ընդդիմադիր պատգամավորների լիազորությունները դադարեցնելու հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու նախագիծը։ Նիստը կայանալու է ժամը 18:30-ին։
Նախատեսվում է «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների պատգամավորների մեծ մասին զրկել մանդատից։
Ցանկում ընդգրկված պատգամավորների թվում բացակայում են «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Թագուհի Թովմասյանի և նույն խմբակցությունից դուրս եկած Իշխան Զաքարյանի անունները, ինչպես նաև Մարտուն Գրիգորյանի և Արգիշտի Գևորգյանի անունները, որոնք նոր են վերցրել մանդատները:
Ավելի վաղ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը «շատ հաճելի» է որակել ընդդիմադիրներին մանդատներից զրկելու գործընթացը:

On July 14, the council of the National Assembly of Armenia will convene an extraordinary meeting to discuss a draft appeal to the Constitutional Court on the termination of the powers of opposition deputies.
The measure seeks to strip all 33 deputies of the Armenia and “I Have Honor” blocs of their parliamentary mandates, with the exception of Taguhi Tovmasyan from the latter and Ishkhan Zakaryan, who left the bloc earlier.
Earlier, National Assembly President Alen Simonyan described the process of depriving the opposition parties of their mandates as "very pleasant."