Հավատարիմ մնալով տարիների ընթացքում ձևավորված ավանդույթին` հուլիսի 13-ին ARARAT կոնյակը «Ոսկե ծիրան» XIX Երևանի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում նախաձեռնել է «ARARAT Ջերմ հանդիպումների երեկո» միջոցառումը։
ARARAT լեգենդար հայկական կոնյակը, իր տեսլականում մշտապես կարևորելով մշակութային արժեքների մարմնավորումն ու տարածումը, տարիներ շարունակ յուրովի լրացնում է փառատոնի ստեղծագործական միջոցառումների շարքը։
«ARARAT Ջերմ հանդիպումների երեկոն» այս տարվա «Ոսկե ծիրանի» մշակութային ժամանցի նորությունն է, որը հնարավորություն է ընձեռել փառատոնի թե՛ մասնակիցներին, թե՛ հյուրերին կարծիքներ փոխանակել արդեն իսկ ցուցադրված ֆիլմերի մասին և կիսվել փառատոնի ակնկալիքներով՝ վայելելով լեգենդար հայկական կոնյակի ժամանակակից եզրերը։
«ARARAT Ջերմ հանդիպումների երեկո» միջոցառման ընթացքում Երևանի կոնյակի գործարանի կողմից երախտիքի անվանական կոնյակ է շնորհվել անվանի կինոռեժիսոր Կոստա-Գավրասին։
«Ցանկացած ֆիլմի հիմքում պատմություն է, իսկ ցանկացած պատմություն կյանք է առնում այն ներկայացնելու, նրանով կիսվելու ժամանակ։ Այդ դիտանկյունից կարելի է ասել, որ կինոյի շունչն ապահովում է նրա հանդիսատեսը, այլ կերպ ասած՝ մեզանից յուրաքանչյուրը։ Ասում են՝ ազնվական կոնյակի համն ունի անվերջ արձագանք, իսկ լավ կինոն դառնում է հարատև վարպետության և մեր արձագանքների շնորհիվ։ Հենց այս գաղափարն է արտացոլում ARARAT-ի և «Ոսկե ծիրանի» բազմամյա համագործակցության այս տարվա ձևաչափը` հրավիրելով մասնակիցներին բացահայտելու թե՛ կինոարվեստի և թե՛ կոնյակագործական վարպետության եզրերը»,- ընդգծել է Երևանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
«Անչափ երջանիկ եմ, որ ARARAT-ն ու «Ոսկե ծիրանը» շարունակում են համագործակցությունը ամենատարբեր ձևաչափերով։ Վստահ ենք, «ջերմ հանդիպումներ» խորագիրը վերաբերում է ոչ միայն այս գեղեցիկ երեկոյին, այլև հանդիսատեսի ու կինոյի, ըմպողի ու կինոյի և ի վերջո «Ոսկե ծիրանի» ու ARARAT -ի փոխհարաբերություններին», – նշել է «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը:

14 Июль 2022 - 13:02 AMT
Следуя теплой традиции творческой коллаборации с Ереванским международным кинофестивалем «Золотой абрикос», в этом году коньяк ARARAT в рамках фестиваля провел специальное мероприятие The Evening of Heartful Encounters.
Легендарный армянский коньяк ARARAT, придавая особую важность воплощению и продвижению культурных ценностей, на протяжении многих лет дополняет богатую программу кинофестиваля.
The Evening of Heartful Encounters – нововведение этого года, которое предоставило возможность как участникам, так и гостям фестиваля раскрыть для себя новые грани легендарного армянского коньяка, а также поделиться впечатлениями и обсудить уже просмотренные фильмы. В ходе мероприятия со стороны Ереванского коньячного завода в дань уважения мастерству, как явлению, был преподнесен специальный именной коньяк именитому режиссеру Коста-Гаврасу.
«В основе любого фильма лежит история, а история оживает при ее пересказе. Иными словами дыхание кино – обеспечивает его зритель. Есть мнение, что мастер благородного коньяка вкладывает в него бесконечное эхо вкуса, хорошее кино становится вечной историей благодаря настоящему мастерству и нашему эмоциональному отклику. Эта идея лежит в основе формата The Evening of Heartful Encounters, приглашающего истинных поклонников кино раскрыть новые грани как мастерства кино, так и коньякоделия»,- отмечает руководитель по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.
«Бесконечно рад, что ARARAT и «Золотой абрикос» продолжают сотрудничество в самых разных форматах. Уверен, что идея «теплых встреч» отражена не только в названии этого красивого вечера, но и воплощает формат отношений между зрителем и кино, между любителем коньяка и киноманом, и, наконец, между легендарным коньяком и кинофестивалем «Золотой абрикос», – подчеркивает художественный руководитель Ереванского международногокинофестиваля «Золотой абрикос» Карен Аветисян.