ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել է, որ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարի` Արցախից հայկական զորքի դուրսբերման մասին հայտարարությունը կապված չէ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթի հետ, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Հուլիսի 19-ին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն Արցախից դուրս է բերում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ այնտեղ տեղափոխած իր զինված ուժերը։
«Նույն հարցազրույցում պարոն Գրիգորյանը նշել է, որ սեպտեմբերի դրությամբ Ղարաբաղում հայաստանցի զորակոչիկներ չեն լինի։ Եվ դա ինքնին վկայում է այն մասին, որ այս գործընթացն ավելի վաղ է մեկնարկել»,- ասել է Ռուբինյանը։
Բնակչության անվտանգությունն ապահովելու թեմային անդրադառնալով` Ռուբինյանն ուշադրություն է հրավիրել ԱԽ քարտուղարի այն խոսքին, որ Արցախի Պաշտպանության բանակը, ինչպես և նախկինում, այնպես էլ հիմա «շարունակելու է ապահովել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, Արցախի անվտանգությունը»։ Բացի այդ, Ռուբինյանը հավելել է, որ կա ևս մեկ բաղադրիչ, դա ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայությունն է։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե ինչո՞ւ է հենց հիմա Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը նման հայտարարություններ անում, ըստ Ռուբինյանի, արտաքին քաղաքականության մեջ (հայտարարություններ անելու համար) նպատակահարմարության գործոն կա (ժամանակի, ձևի և բովանդակության առումով)։
«Սա՛ է ձեր հարցի պատասխանը»,- ասել է Ռուբինյանը։
Ավելի վաղ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ ՌԴ ՊՆ ներկայացուցիչները խոստացել էին «մինչև հունիս ապահովել Ղարաբաղից հայկական զինվորականների դուրսբերումը», սակայն մինչ օրս պայմանավորվածությունը չի կատարվել։ Ըստ նրա` եթե «Հայաստանը չի ցանկանում իր զորքերը դուրս բերել Ադրբեջանի տարածքից, ապա թող բացահայտ ասի այս մասին», և «Բաքուն կիմանա` ինչ անել այդ դեպքում»։
Հուլիսի 19-ին Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Արմենպրեսին տված հարցազրույցում ասել է, որ պատերազմի բերումով ԼՂ մուտք գործած ԶՈւ ստորաբաժանումները վերադառնում են Հայաստան։ Նա ասել է, որ Արցախի Հանրապետությունում Հայաստանից զորակոչված ժամկետային զինծառայողներ չեն լինի, սակայն հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում զորակոչիկները կշարունակեն զորակոչվել` Պաշտպանության բանակում ծառայելու:

Заявление секретаря Совбеза Армении о выводе армянских войск из Нагорного Карабаха не связано с выступлением президента Азербайджана Ильхама Алиева. Об этом заявил вице-спикер парламента Рубен Рубинян, пишет Sputnik Армения.
19 июля секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что Армения выводит свои вооруженные силы из Нагорного Карабаха, переброшенные туда во время 44-дневной войны.
«Нет, потому что в том же интервью господин Григорян отмечает, что по ситуации на сентябрь в Карабахе призывников из Армении не будет. И это само по себе свидетельствует о том, что процесс начался раньше», – сказал Рубинян.
Затрагивая тему обеспечения безопасности населения, Рубинян обратил внимание на слова Григоряна о том, что ее, как и прежде, «будет обеспечивать Армия обороны Арцаха». Кроме того, не стоит забывать и о еще одном компоненте – присутствии российского миротворческого контингента, добавил Рубинян.
Что касается времени, которое секретарь Совбеза выбрал для подобного заявления, то по словам Рубиняна, во внешней политике есть фактор целесообразности (заявлений) (по времени, форме и содержанию).
«В этом заключается ответ на этот вопрос», – сказал Рубинян.
Ранее Ильхам Алиев заявил, что представители Минобороны РФ обещали «обеспечить вывод армянских военных из Карабаха до июня», но договоренность до сих пор не выполнена. По его словам, если «Армения не хочет выводить свои войска с территории Азербайджана, то пусть открыто об этом скажет», и Баку будет знать, что делать в этом случае.