Հայաստանը և Ֆրանսիան պատրաստվում են Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին, որը նշվելու է 2024-ին։ Միջոցառումների ծրագիրը և համագործակցության ուղիները քննարկվել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանի և «Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրի (Սարկիսյան) գլխավորած պատվիրակության հանդիպմանը։
Քրիստինա Ազնավուրի տեղեկացմամբ՝ ֆրանսիական կողմը նախապատրաստական աշխատանքների փուլում է. մինչև 2024-ը Ֆրանսիայում կտեղադրվի Շառլ Ազնավուրի արձանը, որի նախագիծն արդեն պատրաստ է, նախատեսվում է անցկացնել խոշորամասշտաբ համերգ, բացել Ազնավուրի կենսագործունեությանը նվիրված ցուցահանդես: Երևանի քաղաքապետարանի հետ քննարկման փուլում է Հայաստանում ևս Ազնավուրի արձանը տեղադրելու հարցը: «Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրենն առաջարկել է բոլոր միջոցառումներն անցկացնել Ֆրանսիայի հետ զուգահեռ, այդ թվում՝ արձանի տեղադրումը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է հյուրերին և ուրախությամբ փաստել, որ հայաստանյան կողմը սիրով կհամագործակցի հիմնադրամի հետ միջոցառումների ծրագիրն իրականացնելիս, և աշխարհահռչակ շանսոնյեի հոբելյանը Հայաստանում կնշվի նույնքան վառ, որքան Ֆրանսիայում:
«Մենք պատասխանատու ենք, որ հայ-ֆրանսիական օրակարգը որևէ հարցում չտուժի»,- ասել է Մարտիրոսյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն իրազեկել է, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով ստեղծվել է համակարգող աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանում գործող Ֆրանկոֆոնիայի բոլոր դերակատարների միջև կրթության և մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցությունը և ծրագրային նախաձեռնություններն առավել արդյունավետ կազմակեպելու և իրականացնելու նպատակով: Խմբի անդրանիկ նիստը նախատեսվում է անցկացնել հուլիսի 28-ին, որին հրավիրված է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Անն Լույոն:
Հանդիպմանը մասնակիցներն անդրադարձել են նաև արդեն իսկ ձևավորված Ֆրանսիական ինստիտուտի և Շառլ Ազնավուրի թանգարանի տեղակայման խնդիրներին, գործունեության հեռանկարներին:
«Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչները ներկայացրել են նաև Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի առկա խնդիրները, ներդրումների ծավալը և առաջիկա անելիքները:
Հիմնադրամը 12․5 մլն դրամի ներդրում է կատարել քոլեջի կահավորման, անհրաժեշտ տեխնիկայով, երաժշտական գործիքներով համալրման ուղղությամբ: Պարբերաբար կազմակերպվում են վարպետության դասեր, հրավիրվում են միջազգային ասպարեզում հայտնի մասնագետներ:
«Մեր նպատակն է մեծ ներուժ ունեցող երեխաների համար ճանապարհ հարթել դեպի համաշխարհային բեմեր, նպաստել նրանց տաղանդի զարգացմանը»,- ասել է Քրիստինա Ազնավուրը:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն առաջարկել է համագործակցել և մասնակիցը դառնալ «Կատապուլտ», «Ստեղծագործ Եվրոպա», «ArtNexus» ծրագրերին, որոնց առանցքային նպատակն է զարգացնել մշակութային հաստատությունների և անհատ արվեստագետների կարողությունները:

22 Июль 2022 - 11:03 AMT
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян принял представителей Фонда «Азнавур» во главе с директором Фонда Кристиной Азнавур (Саркисян).
Цель встречи – обсуждение программы мероприятий, посвященных 100-летию Шарля Азнавура, которое будет отмечаться в 2024 году и пути сотрудничества.
По словам Кристины Азнавур, французская сторона ведет подготовительные работы. До 2024 года во Франции будет установлен памятник Шарлю Азнавуру, проект которого уже готов, планируется провести широкомасштабный концерт, открыть выставку, посвященную жизни и деятельности Азнавура. С мэрией Еревана обсуждается вопрос установки памятника Азнавуру и в Армении.
Директор Фонда «Азнавур» предложила провести все мероприятия параллельно с Францией, в том числе и установку памятника.
Заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян поприветствовал гостей и сообщил, что армянская сторона с удовольствием будет сотрудничать с фондом в реализации программы мероприятий, и юбилей шансонье в Армении будет отмечен столь же значимо, как и во Франции.
«Мы ответственны за то, чтобы армяно-французская повестка не пострадала ни в одном вопросе», – сказал Артур Мартиросян.
В ходе обсуждения стороны решили для координации юбилейных мероприятий создать межведомственную комиссию.
Артур Мартиросян сообщил, что приказом министра ОНКС РА создана координационная рабочая группа в целях более эффективной организации и реализации сотрудничества и программных инициатив между всеми участниками Франкофонии, действующими в сферах образования и культуры Армении.
Первое заседание группы планируется провести 28 июля этого года. На заседание приглашена и посол Франции в Армении Анн Луйо.
На встрече участники коснулись и вопросов размещения уже сформированного Французского института и музея Шарля Азнавура и перспектив их деятельности.