ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի (AFET) նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի գլխավորած պատվիրակության Երևանում կայացած հանդիպմանը շոշափվել են նաև խորհրդարանական ընդդիմությանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպմանը քննարկվել են համատեղ իրականացված և նախատեսվող օրակարգային ծրագրերին առնչվող մանրամասներ: Անդրադարձ է եղել Եվրոպական խորհրդարանի համապատասխան բանաձևերում և զեկույցներում ամրագրված աներկբա դիրքորոշմանը Հայաստանի համար կարևորագույն մի շարք հարցերի, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմին, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգություններին, հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությանը:
Սիմոնյանը նշել է, որ կարևոր է AFET-ի գործունեությունը` ուղղված մեր տարածաշրջանի դիմակայունության ամրապնդմանը` հավելելով, որ 2020 թ. պատերազմից հետո ստեղծված հումանիտար իրավիճակի հարցում Եվրոպական խորհրդարանի ներգրավվածության և ըմբռնման աստիճանը մեծ է:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Դեյվիդ Մքալիսթերին և Ժելյանա Զովկոյին անկողմնակալ դիրքորոշման և մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված շարունակական ջանքերի համար` հավելելով, որ գնահատելի են նաև Հարավային Կովկասի երկրների հետ համագործակցության կոմիտեում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար տիկին Մարինա Կալյուրանդի և Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչեւի դիտարկումները:
Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեի նախագահ Դեյվիդ Մքալիսթերի այցը տարածաշրջանային է։ Մինչ Երևան ժամանելը Մքալիսթերը եղել է Բաքվում և Թբիլիսիում։

22 июля спикер Национального собрания Армении Ален Симонян принял делегацию во главе с председателем Комитета по иностранным делам Европарламента (AFET) Дэвидом Макаллистером. Об этом сообщает пресс-служба НС РА.
Симонян отметил значение деятельности AFET, направленной на укрепление стабильности в регионе, добавив, что уровень вовлеченности и понимания Европарламентом гуманитарной ситуации, сложившейся после войны 2020 года в Карабахе, довольно высок.
В этом контексте председатель НС выразил признательность Дэвиду Макаллистеру и Желяне Зовко за их непредвзятую позицию и постоянные усилия по установлению мира в регионе. Он также добавил, что высоко оцениваются и замечания главы делегации ЕП по сотрудничеству со странами Южного Кавказа госпожи Марины Кальюранд и постоянного докладчика по вопросам Армении Андрея Ковачева.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся совместно реализуемых и запланированных программ. Была затронута и зафиксированная в соответствующих резолюциях и докладах однозначная позиция Европарламента по ряду важнейших для Армении вопросов, в частности, по последней войне в Нагорном Карабахе, посягательствам на суверенную территорию Армении и необходимости немедленного освобождения армянских военнопленных.