Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնը և IDBank-ը համատեղում են ջանքերը․ այսուհետ անվարձահատույց արյուն հանձնելիս դոնորներին հաճելի անակնկալ է սպասվում՝ նրանք կստանան Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգի 2 հրավիրատոմս։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի փոխտնօրեն Աշխեն Բեգլարյանի խոսքով՝ նվագախմբի առաքելություններից է հասարակության մեջ բարձր արժեքների տարածումը։ Նվագախումբը դա անում է երաժշտության միջոցով՝ տարբեր բարեգործական և այլ ակցիաներ կազմակերպելով ու դրանց մասնակից դառնալով։
«IDBank-ի և Արյունաբանական կենտրոնի հետ համագործակցաբար իրականացվող կամավոր արյունատվական այս ակցիայի նպատակն է նպաստել անվարձահատույց դոնորների թվի ավելացմանը, հասարակության մեջ խթանել արյան դոնորությունը։ Նվագախումբն ու IDBank-ը նաև փոքրիկ խրախուսում են պատրաստել կամավոր դոնորների համար՝ իր համերգների հրավիրատոմսերի տեսքով։ Մենք հուսով ենք, որ այսօր մեկնարկած ակցիան կլինի վարակիչ՝ ներգրավելով նորանոր կամավոր դոնորների», – ասել է Աշխեն Բեգլարյանը։
IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ մասնագետների պնդմամբ մեր երկրում արյան պաշարները մշտապես համալրման կարիք ունեն, և այս ակցիան նպաստում է կամավոր արյունատվությունը խթանելուն։
«Մի կողմից խթանում ենք արյուն հանձնելը, ինչի կարիքը հիվանդները մշտապես ունեն, իսկ ոչ վաղ անցյալում ցավոք համոզվեցինք արյան պաշարների կրիտիկական անհրաժեշտության մեջ, մյուս կողմից՝ ապահովում ենք դոնորների հաճելի ժամանցը բարձրաճաշակ երաժշտության ներքո՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի վիրտուոզ կատարմամբ։ Իհարկե, վստահ եմ՝ միայն իմանալով, որ արյան կարիք կա, մեր հայրենակիցները կշտապեն արյուն հանձնելու, ինչպես այսօր դա անում են IDBank-ի և Իդրամի աշխատակիցները, սակայն, ամեն դեպքում, կարծում եմ, որ նրանց համար հաճելի կլինի հրավիրատոմսեր ստանալ։ Ի դեպ, որպես այս միջոցառման բացում՝ որոշեցինք հրավիրատոմսեր տրամադրել նաև մեր աշխատակիցներին․ միասին վայելեցինք «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» հրաշալի երեկոն», – ասել է IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը։
ՀՀ ԱՆ պրոֆ. Ռ. Հ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Դանիելյանն ասել է․ «Առողջապահության, բժշկության մեջ արյան պաշարները գնալով նվազում են, իսկ պահանջարկը՝ ավելանում։ Այսօրվա միջոցառումը, որ Սիմֆոնիկ նվագախմբի և IDBank-ի նախաձեռնությամբ է, լրացուցիչ անգամ հասարակությանը տեղեկացնում է, որ արյունատվությունը չափազանց կարևոր է և պետք է ամենօրյա բնույթ կրի։ Արյան կարիք կա բոլոր հիվանդանոցներում, որոնք ունեն վիրաբուժական, քիմիաթերապևտիկ, ծննդաբերական բաժանմունքներ, և այդ պահանջարկն ապահովելու համար, պետք է ապահովել դոնորների հոսքը»։

Государственный симфонический оркестр Армении, «Гематологический центр имени профессора Р.О. Еоляна» АОЗТ министерства здравоохранения Республики Армения и IDBank объединяют усилия. Отныне доноров будет ждать приятный сюрприз при безвозмездной сдаче крови. Они получат 2 пригласительных билета на концерт Государственного симфонического оркестра Армении.
По словам заместителя директора Государственного симфонического оркестра Армении Ашхен Бегларян, одной из миссий оркестра является распространение высоких ценностей в обществе. Оркестр делает это через музыку, организуя и участвуя в различных благотворительных и других акциях.
«Цель акции добровольного донорства крови, проводимой в сотрудничестве с IDBank и Гематологическим центром, состоит в том, чтобы способствовать увеличению числа доноров, сдающих кровь безвозмездно, пропагандировать донорство крови в обществе. Оркестр и IDBank также подготовили небольшое поощрение для добровольных доноров, а именно – приглашение на концерты Симфонического оркестра. Мы надеемся, что начатая сегодня кампания будет заразительной, привлекая новых добровольных доноров», – сказала Ашхен Бегларян.
По словам руководителя отдела коммуникаций IDBank-а Татевик Вардеванян, по мнению экспертов, запасы крови в нашей стране нуждаются в постоянном пополнении, и эта акция способствует стимулированию добровольного донорства.
«С одной стороны, мы пропагандируем донорство крови, в котором пациенты нуждаются постоянно, не так давно, к сожалению, мы в этом убедились, с другой стороны, обеспечиваем приятное времяпрепровождение доноров под качественную музыку, в виртуозном исполнении Армянского государственного симфонического оркестра. Конечно же, я уверена, что, только узнав о потребности крови, наши соотечественники поспешат сдавать ее, как это делают сегодня сотрудники IDBank-а и Idram, но, думаю, им будет приятно также получить пригласительные. Кстати, в качестве открытия этого мероприятия, мы решили предоставить билеты и нашим сотрудникам: мы вместе насладились прекрасным вечером – «Симфонический Мансурян»», – сказала Татевик Вардеванян.
Директор Гематологического центра Самвел Даниелян говорит: «В здравоохранении и медицине запасы крови сокращаются, а спрос растет. Поэтому сегодняшнее мероприятие, которое является инициативой Симфонического оркестра и IDBank-а, еще раз информирует общественность о том, что донорство крови чрезвычайно важно и должно носить ежедневный характер, так как в крови нуждаются все больницы, имеющие хирургические, химиотерапевтические, родильные отделения, и для удовлетворения этой потребности должен быть обеспечен приток доноров». Он поблагодарил доноров, пополняющих запасы крови.