ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդը հեռախոսազրույցներ է ունեցել ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հեռախոսազրույցում մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանում առկա անվտանգային միջավայրի վերաբերյալ։
Քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ծագած հումանիտար խնդիրների լուծմանը՝ կողմերն ընդգծել են հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Դոնֆրիդի հետ զրույցում ասել է, թե «նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից բխող պարտավորություններին հակառակ հայկական զինված կազմավորումները մինչ օրս դուրս չեն բերվել ադրբեջանական տարածքներից, ինչն անթույլատրելի է», գրում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը։
Օգոստոսի 1-ին` ժամը 09:00-ից սկսած, Արցախի Հանրապետության հյուսիսային և հյուսիս-արևմտյան սահմանագոտու մի շարք հատվածներում ադրբեջանական ստորաբաժանումները դիմել են սադրանքի՝ կատարելով շփման գիծը հատելու փորձեր, որոնք կասեցվել են ՊԲ ստորաբաժանումների ուժերով: Օգոստոսի 1-ին ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված սադրանքի հետևանքով վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող Ալբերտ Վլադիկի Բախշիյանը։ Նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Օգոստոսի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան 9:00-ի դրությամբ, իրադրությունը շփման գծում էական փոփոխությունների չի ենթարկվել: Կայուն լարվածությունը պահպանվում է:

1 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с заместителем госсекретаря США по европейским и евразийским вопросам Карен Донфрид.
В ходе телефонного разговора состоялся обмен мнениями относительно существующей в регионе среды безопасности. Были обсуждены вопросы, касающиеся урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, а также нагорно-карабахского конфликта.
Коснувшись решения гуманитарных проблем, сложившихся в результате 44-дневной войны, стороны подчеркнули необходимость немедленного освобождения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
Донфрид провела телефонную беседу также с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Как сообщает пресс-служба МИД этой страны, стороны обменялись мнениями о текущем состоянии процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, выполнении трехсторонних заявлений, подписанных лидерами Армении, Азербайджана и России, а также заявлений по итогам двусторонних встреч между лидерами Азербайджана и Армении при посредничестве Шарля Мишеля.
«Байрамов проинформировал Донфрид о позиции Азербайджана в отношении обеспечения мира и прогресса в регионе, в том числе открытия транспортного сообщения и коммуникаций, делимитации границ двух государств, необходимости начала работы по будущему мирному договору. Министр указал на важность полного выполнения обязательств сторонами», – говорится в сообщении.
В ходе телефонного разговора были обсуждены дальнейшие шаги по процессу нормализации между Азербайджаном и Арменией, вопросы региональной повестки дня, а также другие темы, представляю' щие взаимный интерес.