10 Ապրիլ 2009 - 15:03 AMT
Այսօր «Նարեկացի» մշակութային կենտրոնում բացվել է Հայկազ Սողոմոնյանի հետմահու երկրորդ «Ես ողջ եմ կամ…» խորագրով ցուցահանդեսը, որ նվիրված է նկարչի մահվան հինգերորդ տարելիցին:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են Սողոմոնյանի տարբեր ոճերի աշխատանքները, քանի որ նա փորձել է իրեն գեղանկարչության տարբեր ոճերում: Ցուցահանդեսում, որը կտեւի մինչեւ ապրիլի 18-ը, այցելուները կկարողանան տեսնել «Լույսի արտացոլում», «Ցեղասպանություն», «Հին եւ նոր արվեստ», «Հայ ժողովրդի վերածնունդը», «Կարմիր սոնատներ», «Պարեր» ժողովածուների աշխատանքները:
«Մի անգամ ես տուն եկա եւ տեսա, որ ցածրահասակ մի ծերունի հիացմունքով դիտում է Հայկազի աշխատանքները, հետո եղբայրս ինձ ասաց, որ դա ինքը Երվանդ Քոչարն էր»,-ասել է նկարչի քույրը` Լյուսյա Սողոմոնյանը եւ հավելել է, որ, հետագայում Քոչարը բազմիցս է այցելել այն ժամանակ տակավին երիտասարդ Հայկազ Սողոմոնյանին: Նա նաեւ հավելել է, որ մահից առաջ Սողոմոնյանը պատվիրել էր դուրս չտանել իր աշխատանքները Հայաստանից եւ պահպանել այն տուն-թանգարանի ստեղծման համար:
Հ.Սողոմոնյանը Հովհաննես Զարդարյանի լավագույն աշակերտներից է: Նա ավարտել է Երեւանի մանկավարժական ինստիտուտի գեղանկարչության ու գծանկարի բաժինը, որից հետո իր վարպետությունը հղկել է քանդակագործ Տարիել Հակոբյանի մոտ: Կենդանության օրոք նրա աշխատանքները ցուցարդվել են երկու անհատական եւ մի քանի խմբակային ցուցահանդեսներում:

10 Апрель 2009 - 15:03 AMT
Сегодня в культурном центре «Нарекаци» открылась вторая посмертная выставка художника Айказа Согомоняна под названием «Я жив или…», приуроченная к пятой годовщине смерти художника.
На выставке представлены работы Согомоняна созданные в различных стилях, так как при жизни художник пробовал себя в различных стилях живописи. На выставке, которая продлится до 18 апреля, посетители смогут увидеть работы из циклов «Отражение света», «Геноцид», «Старое и новое искусство», «Возрождение армянского народа», «Красные сонаты», «Танцы».
«Однажды я пришла домой и увидела невысокого старика, с восхищением рассматривавшего работы Айказа, после брат мне сказал, что это был сам Ерванд Кочар», – сказала сестра художника Люся Согомонян и добавила, что после не раз Кочар посещал тогда еще молодого Айказа Согомоняна. Она также добавила, что перед смертью Айказ Согомонян завещал ей не вывозить работы за пределы Армении и сохранить их для создания дома-музея.
Айказ Согомонян был одним из лучших учеников художника Ованеса Зардаряна. Он окончил факультет живописи и графики Ереванского педагогического института, после чего совершенствовал изучение искусства у скульптора Тариела Акопяна. При жизни художника его работы выставлялись на двух персональных и нескольких групповых выставках.