Մարտին 10 տարբեր երկրներից ժամանած 56 երիտասարդ ուսանողներ մասնակցել են Սոֆիայում կայացած «Հմտություններն աշխատանքում» բիզնես-առաջադրանք մրցույթին, որն իրականացվել է British Council-ի եւ Եվրոպայի «Պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության կողմից:
Հայաստանից մրցույթին մասնկակցում էին Գյումրու պետական տեխնիկական քոլեջի սաներ` Նարինե Բալոյանը, Հովհաննես Մկրտչյանը, Անժելա Սարգսյանը, Հայկ Հարությունյանը եւ Աննա Սարգսյանը: Վերջինս էլ հավաքական միջազգային թիմի կազմում արժանացել է 2-րդ մրցանակի: Հայ երիտասարդների հաջողությունը նշելու եւ նրանց հետագա հաջողությունները խրախուսելու նպատակով Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի դեսպան եւ ազգային մրցույթների ժյուրիի անդամ Չարլզ Լոնսդեյլը ապրլի 9-ին կազմակերպել է ընդունելություն` պատվավոր հյուրերի մասնակցությամբ:
Ծրագրի շրջանակներում ավելին քան 1500 ուսանողներ մասնակցել են Հայաստանում, Ադրբեջանում, Բուլղարիայում, Վրաստանում, Իսրայելում, Մակեդոնիայում, Ռումինիայում, Սերբիայում, Թուրքիայում եւ Միացյալ Թագավորությունում կայացած ազգային մրցույթներին: 2008թ. նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարության օժանդակությամբ Հայաստանում իրականացվել է 3 ազգային մրցույթ, որոնց բիզնես-գործընկերն ու բացառիկ հովանավորն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը` Beeline ապրանքանիշով: Մրցույթների տեղեկատվական գործընկերը «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությունն է:
Յուրաքանչյուր բիզնես-առաջադրանք մրցույթին բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչ-կամավորները ուսանողներին առաջադրել են բիզնես առաջադրանքներ: Սահմանափակ ժամանակահատվածի ընթացքում ուսանողներից պահանջվել է գտնել լուծումներ եւ ներկայացնել ժյուրիի անդամներին:
Նախաձեռնության գլխավոր հովանավոր «Մայքրոսոֆթ» ընկերության կողմից սահմանված երկրորդ մրցանակը հանձնվեց 3-րդ թիմին, որի կազմում էին մասնակիցներ Բուլղարիայից, Հայաստանից, Սերբիայից եւ Միացյալ Թագավորությունից: Նրանք ներկայացրել էին փաստաթղթերի էլեկտրոնային փոխանցման համակարգի գաղափար, որը բեռնվելու էր «Մայքրոսոֆթի» ծրագրային փաթեթի միջոցով: Իսկ առաջին մրցանակին արժանացած թիմն առաջադրել էր ինտերնետային եւ բջջային հեռախոսների ցանցերի միջոցով կիրառվող քվեարկությունը բարելավող համակարգ, որը կհեշտացներ ոչ միայն սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց կարիքները, այլ նաեւ հասարակական ղեկավարման ոլորտի աշխատողների եւ անչափահաս երեխաներ ունեցող ծնողների պահանջները, որոնք չեն կարող ակտիվորեն մասնակցել ընտրություններին:

10 April 2009 - 15:31 AMT
10-го марта в столице Болгарии 56 молодых людей из 10 стран приняли участие в конкурсе “Бизнес-задачи” на тему “Навыки в работе”. Проект осуществили British Council и организация “Достижения юношей Европы”.
Из Армении на конкурсе участвовали 5 учащихся государственного технического колледжа Гюмри Нарине Балоян, Оганес Мкртчян, Анжела Саркисян, Айк Арутюнян и Анна Саркисян. В составе международной группы Анна Саркисян удостоилась второго места.
В рамках программы более чем 1500 студентов из 11 стран – Армении, Азербайджана, Болгарии, Грузии, Израиля, Македонии, Румынии, Сербии, Турции, Великобритании, приняли участие в отборочных конкурсах.
В конце 2008 года при содействии Министерства образования и науки Армении были проведены 3 национальных конкурса, победителями которых стали учащиеся государственного технического колледжа Гюмри. Победители национальных конкурсов стали участниками заключительного тура конкурса “Бизнес-задачи”, который проходил в Софии. Особым призом жюри за свои новаторские идеи и презентации были награждены 4 группы.
Второй приз был вручен 3 группе компанией Microsoft, который является главным спонсором этой инициативы. А в состав третей группы входили участники из Армении, Болгарии, Сербии и Великобритании. Они представили идею проекта электронной передачи документов, которая должна была загрузиться с помощью программного пакета компании Microsoft..
В заключительном туре “Навыки в работе” конкурса, учрежденном British Council, первый приз завоевали представители той группы, которая представила идею проекта о голосовании по мобильной и интернет-связи, что намного облегчит процесс голосования для людей с проблемами передвижения.