Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին հուլիսի վերջին: Այդ մասին հայտնել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Մեր հանդիպումների առանցքում եղել է գերեվարվածների առողջական վիճակը, ինչպես նաև պահման պայմանները, որոնք արձանագրվել են ոչ միայն ընդհանուր այցի, այլ նաև առանձնազրույցների ժամանակ։ Այդ տվյալները հրապարակման ենթակա չեն։ Հնարավորություն է տրվել գերեվարված անձանց կապ հաստատել իրենց ընտանիքների հետ տեսաուղերձների նամակների, հեռախոսազանգերի միջոցով»,- ասել է Ամատունին։
Կարմիր խաչը չի հրապարակում իր տեսակցած գերիների թիվը, կոմիտեում նշում են, որ այցելել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հրապարակված գերիների ցուցակում ներառված բոլոր անձանց։
ԿԽՄԿ-ում հույս ունեն, որ պարբերական այցերը կշարունակվեն։
Բաքուն հաստատում է 38 հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց առկայությունը։ Հայ իրավապաշտպանների տվյալներով՝ ադրբեջանական ցուցակներում չներառված ևս 80 մարդ է գերության մեջ։

Представители офиса Международного Красного Креста в Баку посетили удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. Об этом сообщила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни, пишет Sputnik Армения.
«Очередное посещение армянских пленных состоялось в конце июля. Им была предоставлена возможность связаться с родными всеми возможными способами: посредством писем, телефонных звонков и видеопосланий, — сказала Аматуни.
По ее словам, представители МККК навестили тех пленных, чье существование официально признают власти Азербайджана. Она отметила, что цель таких посещений — оценка состояния здоровья пленных, условий их содержания (в том числе и посредством частных бесед).
Аматуни выразила надежду, что регулярность посещений сохранится и в будущем. Представители МККК поддерживают связь с родными пленных, которые проживают в Армении.
Баку подтверждает наличие 38 армянских военнопленных и гражданских лиц. Официальный Ереван утверждает, что это число больше.