ՍԴ նախկին դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը փորձագիտական քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ իրենց տները ստիպված լքող Բերձորի, Աղավնոյի և Սուսի բնակիչները կարող են դիմել ՄԻԵԴ՝ սեփական կառավարության դեմ կամ փոխհատուցում պահանջել:
Գյուլումյանի խոսքով՝ պետք է սպասել օգոստոսի 25-ին և տեսնել, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը, որից հետո հարցը դիտարկել նաև հայրենազրկման համատեքստում, գրում է Panorama-ն։
«Մենք ունեցել ենք իրավապաշտպան կազմակերպություններ, որոնք հեռու են եղել այդպիսին լինելուց։ Նրանց նպատակը եղել է իշխանությունը, հիմա իրենք իշխանության մաս են և, բնականաբար, այդ իրավապաշտպան գործունեությունը չեն իրականացնում»,- ասել է նա։
Նա առաջարկել է ստեղծել նոր քաղաքացիական հասարակութուն, որն իշխանափոխությունից հետո իշխանություն չի դառնա, այլ կմնա իր տեղում,
«Պետք է պայքարելիս բոլոր միջոցները օգտագործենք՝ կլինի միջնորդությունները, դատարանների ակտերը բողոքարկելու ձևով, թե այլ ուղիները: Իրավական նիհիլիզմը, թե միևնույն է ոչ մի արդյունքի չենք հասնելու, մեզ ոչ մի օգուտ չի տալու, պետք է որոշակի իրավական բազա ստեղծել հետագայի համար: Իսկապես այն կարող է ոչ մի օգուտ չտալ, բայց այդ հիմքերը պետք է ստեղծել»,-հայտարարել է Գյուլումյանը և նկատել, որ նման բազան պետք կգա նաև միջազգային ատյաններ, մասնավորապես Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու համար», – նշել է նա։
Օգոստոսի 3-ին Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել էր, որ Արցախը Հայաստանին կապող երթևեկությունը Լաչինի միջանցքի փոխարեն այլ երթուղով կազմակերպելու Ադրբեջանի պահանջը լեգիտիմ չէ։

13 Август 2022 - 11:03 AMT
Бывший судья Конституционного суда Армении Альвина Гюлумян заявила в ходе экспертной дискуссии, что жители карабахских Бердзора, Агавно и Суса, которые были вынуждены покинуть свои дома, могут обратиться в ЕСПЧ против собственного правительства или потребовать компенсацию.
По словам Гюлюмян, следует дождаться 25 августа и посмотреть, как будет развиваться ситуация, после чего следует рассмотреть вопрос и в контексте лишения родины, пишет «Панорама».
Гюлумян предложила создать новое гражданское общество, которое не станет правительством после смены власти, а останется на своем месте.
«В борьбе мы должны использовать все средства, будь то ходатайства, обжалование судебных актов или другие способы. Правовой нигилизм, даже если мы не добьемся никаких результатов, не даст нам никакой пользы, нам нужно создать определенную правовую базу на будущее. Действительно, может и не будет никакой пользы, но эти основы должны быть созданы», – сказала Гюлюмян, отметив, что такая база понадобится и для обращения в международные суды, в частности, в Европейский суд по правам человека.
Ранее власти Карабаха уведомили жителей Бердзора, Агавно и Суса о том, что до 25 августа они должны покинуть свои населенные пункты. В этот день коридор будет передан под контроль Азербайджана, который построил новую дорогу в обход Лачина, но строительные работы на армянской стороне еще не начались. Между тем, в трехстороннем заявлении от 9 ноября говорится, что стороны должны согласовать новый маршрут в течение 3 лет по обоюдному согласию.