Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնում օգոստոսի 14-ին «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվածների հարազատներին և շուտափույթ ապաքինում է մաղթում բոլոր վիրավորներին: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չիփ Լայթինեի ուղերձում։
«Արտակարգ իրավիճակների նախարարության և իրավիճակին արագ արձագանքած մյուսների ջանքերն արժանի են գովասանքի։ Կիսում ենք կորստի ցավը և մեր զորակցությունն ենք հայտնում իրենց կորուստը սգացողներին»,- նշել է նա։
ՀՀ-ում Չինաստանի դեսպանությունը ևս ցավակցություն է հայտնել Երևանում պայթյունի կապակցությամբ։
«Հայաստանում Չինաստանի դեսպանությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնում Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում պայթյունի հետևանքով զոհվածների և վիրավորների ընտանիքներին», – ասվումէ ցավակցական հաղորդագրության մեջ:
Ցավակցություն է հայտնել նաև Վրաստանի ԱԳ նախարարությունը։
«Երևանում հզոր պայթյունի մասին լուրերը շոկային էին։ Մեր ցավակցություններն ենք հայտնում ողբերգության զոհերի հարազատներին և մերձավորներին։ Ցանկանում ենք շուտափույթ ապաքինում բոլոր տուժածներին և համերաշխություն ենք հայտնում մեր հայ բարեմակներին»,-ասվում է նախարարության Twitter-ի միկրոբլոգում հրապարակված գրառման մեջ։
Օգոստոսի 14-ին Երևանի Սուրմալու առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետևանքով զոհվածների թիվը օգոստոսի 15-ի 12։00-ի դրությամբ հասել է 6-ի, բուժկենտրոններ դիմած 61 անձից 21-ը շարունակում է ստացիոնար բուժումը։ 15 անձ դեռևս որոնվում է։

Chargé d'affaires of the U.S. Embassy in Armenia Chip Laitinen has expressed "deepest condolences" for the tragic loss of those who died as a result of the Surmalu market blast on August 14.
"On behalf of the U.S. Embassy in Yerevan, I wish to express our deepest condolences for the tragic loss of those who died as a result of the Surmalu market blast on August 14, wish swift recovery to the injured, and commend the ongoing efforts of the Ministry of Emergency Situations and others who responded the blast," the diplomat said.
"We hold in our thoughts those who perished, as well as those who mourn their loss during this difficult time."
At least six people were killed, more than 60 others were injured and an unknown number of people are feared trapped in rubble after a strong explosion tore through the Surmalu market in Yerevan on Sunday, August 14. A five-year-old child and their pregnant mother were among those missing.