ԱԻ նախարար Արմեն Փամբուխչյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ առավոտյան ժամը 08:30-ից, որոնողափրկարարական աշխատանքները «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում վերսկսվել են՝ հավելելով, որ եթե որոնվող մարդ չլիներ, աշխատանքներն ավելի արագ կիրականացվեին։
Ներկա պահին աշխատանքները տարվում են պայթյունի ենթադրյալ էպիկենտրոնային հատվածում, այնտեղ նաև ենթադրվում է, որ գտնվել է քաղաքացի, գրում է «Հայկական ժամանակը»։
«Եթե որոնվող մարդ չլիներ, աշխատանքներն ավելի արագ կիրականացնեինք: Ձեռքով աշխատել ենք, չենք օգտագործել ծանր տեխնիկա, որպեսզի չվնասենք հավանական ողջ մնացած մարդկանց կամ արդեն իսկ զոհված մարդկանց մարմինները»,- նշել է Փամբուխչյանը:

18 Август 2022 - 08:57 AMT
Возобновлены поисково-спасательные работы на территории ереванского торгового центра «Сурмалу», где 14 августа прогремел взрыв. Об этом журналистам сообщил 18 августа министр по чрезвычайным ситуациям РА Армен Памбухчян.
«Работы возобновились в 08:30. На данный момент поисково-спасательные работы ведутся в районе предполагаемого эпицентра. По предварительной информации, в момент взрыва в этом районе находился человек. Сейчас силы сосредоточены именно там», – сказал министр, пишет Armtimes.
По его словам, если бы не необходимость искать людей под завалами, работы продвигались бы быстрее.
После завершения работ будет обсуждаться вопрос полуразрушенного после взрыва здания.
Министр подчеркнул, что недостатка в специалистах и спасателях в эти дни не было, и нет. Не было необходимости в обращении за помощью к другим странам.