Հայաստանի ազգային գրադարանում տեղի է ունեցել Վահե Սարգսյանի «Ջավախքը 1988-2008թթ.» հոդվածների ժողովածուն: Գրքում, բացի իրադարձությունների մանրամասն նկարագրությունից, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունեցել Ջավախքի հայերի կյանքի վրա հայ-վրացական հարաբերությունների հետեւանքով, մանրամասն վերլուծություն է անցկացվել բոլոր այն միջպետական համաձայնագրերի, որոնք վերաբերվում են Ջավախքին:
«Հոդվածների ժողովածուն հրապարակվել է Ջավախքի հարցում միասնական պետական հայեցակարգի բացակայության պատճառով, որի հետեւանքով ամեն մի քաղաքական գործիչ շահարկում է ստեղծված իրավիճակը սեփական շահից ելնելով»,-ասել է գրքի հեղինակը:
Վ.Սարգսյանի «Ջավախքը 1988-2008թթ.» հոդվածների ժողովածուն նվիրված է վերջին 20 տարիներին Ջավախքում կատարված իրադարձություններին: Հեղինակը ներկայացրել է իրադարձությունները հայ-վրացական հարաբերությունների լույսի ներքո:

10 Апрель 2009 - 18:24 AMT
В национальной библиотеке Армении прошла презентация сборника статей Ваге Саркисяна “Джавахк в 1988-2008 гг.”. В книге, помимо подробного описания событий, наложивших отпечаток на жизнь армян Джавахка вследствие армяно-грузинских взаимоотношений, приведен подробный анализ всех межгосударственных соглашений, которые относились к Джавахку.
“Книга статей опубликована по причине отсутствия единой государственной концепции по отношению Джавахка, из-за чего каждый политик спекулирует создавшейся ситуацией в рамках собственной выгоды”, – сказал автор книги Ваге Саркисян.
Вторая книга Ваге Саркисяна “Джавахк в 1988-2008 гг.” представляет собой сборник статей посвященных событиям нашедшим место в Джавахке за последние двадцать лет. Автор статей представил отражение событий в свете армяно-грузинских отношений.