Ադրբեջանից Նախիջևան տարանցման հավանական ավտոմոբիլային երթուղիները և կարգը մշակման փուլում են։ Այս մասին հայտնել են ՀՀ ԱԱԾ–ի մամուլի ծառայությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Օգոստոսի 18-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը երեք անցակետ կբացի Ադրբեջանի հետ սահմանին։ Կառավարության որոշման նախագիծն առաջարկել է Ազգային անվտանգության ծառայությունը։
ԱԱԾ–ն հայտնել է, որ շրջանառության մեջ դրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2011 թվականի մայիսի 12-ի N 703–Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» կառավարության որոշման նախագծով նախատեսվում է 3 նոր անցակետի բացում, որոնցով հնարավորություն կընձեռվի Ադրբեջանի Հանրապետությունից ավտոմոբիլային տրանսպորտով տարանցիկ ուղևորվել դեպի Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն։
«Այժմ մշակման փուլում են տարանցման հավանական (ավտոմոբիլային) երթուղիները և կարգը, հետևաբար հարցերին հնարավոր կլինի պատասխանել համապատասխան որոշումներ ընդունելուց հետո»,- նշել է ԱԱԾ-ն։
Նախագծով առաջարկվում է «հայ–ադրբեջանական պետական սահմանին» բացել հետևյալ անցակետերը (նախագծում նշվում են նաև Արցախի բնակավայրերի և շրջանների ադրբեջանական տեղանունները)` «Սոթք» («Քելբաջար»), Գեղարքունիքի մարզ (Քելբաջարի շրջան), «Երասխ» («Սադարակ»), Արարատի մարզ (Սադարակի շրջան), «Քարահունջ» («Էյվազլի»), Սյունիքի մարզ (Ղուբաթլուի շրջան)։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ նախագծի ընդունումը պայմանավորված է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգների կատարման անհրաժեշտությամբ, որոնք վերջինս տվել է օգոստոսի 4-ի կառավարության նիստում։
Այդ օրը ՀՀ վարչապետը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է թեկուզ այսօր կապ ապահովել Նախիջևանի և Ադրբեջանի միջև։ Խոսքը դե ֆակտո սահմանի մասին է, քանի որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են դելիմիտացիա և դեմարկացիա իրականացնել։

1 Сентябрь 2022 - 12:05 AMT
Порядок и возможные автомобильные маршруты транзита из Азербайджана в Нахичеван находятся на этапе выработки, сообщили в пресс-службе СНБ Армении, пишет Sputnik Армения.
18 августа стало известно, что Армения откроет три пропускных пункта на границе с Азербайджаном, проект решение правительства предложила Служба нацбезопасности.
В Службе нацбезопасности ответили на следующие вопросы: согласован ли процесс с Азербайджаном; когда намечается запуск работы КПП; будут они работать до завершения делимитации; будут ли они действовать до установления дипотношений; считает ли СНБ безопасным въезд/выезд граждан Азербайджана в Армению в нынешних условиях.
В ответ в СНБ отметили, что согласно проекту, предложенному ведомством, предполагается открытие 3 новых пропускных пунктов, с помощью которых появится возможность ездить транзитом на автомобильном транспорте из Азербайджана в Нахичеванскую автономную республику.
«Сейчас на этапе выработки находятся возможные (автомобильные) маршруты и порядок, следовательно, на вопросы можно будет ответить после принятия соответствующих решений», – сказали в СНБ.
На «армяно-азербайджанской государственной границе» предлагается открыть следующие пропускные пункты. В проекте указываются также азербайджанские топонимы населенных пунктов и районов в Нагорном Карабахе: «Сотк» («Кельбаджар»), Гегаркуникская область (Кельбаджарский район), «Ерасх» («Садарак»), Араратская область (Садаракский район), «Караундж» («Эйвазлы»), Сюникская область (Кубатлинский район).
В обосновании проекта отмечается, что принятие проекта обусловлено необходимостью выполнить указания премьер-министра Никола Пашиняна, которые он дал на заседании правительства 4 августа.
4 августа армянский премьер заявил, что Армения готова обеспечить связь между Нахичеваном и Азербайджаном хоть сегодня.
Отметим, что речь идет о де-факто границе, так как Армения и Азербайджан договорились провести делимитацию и демаркацию.