23 Սեպտեմբեր 2022 - 06:57 AMT
Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակում ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 77-րդ նստաշրջանին ունեցած իր ելույթում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ տարածաշրջանային կայունության վճռորոշ գործոններից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորումն է, որտեղ հասցեագրվելու և երաշխավորվելու են ԼՂ-ում բնակվող հայերի իրավունքները և անվտանգությունը։
Նա նշել է, որ վերջին ագրեսիան տեղի է ունենում այն դեպքում, երբ Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի պատերազմի հումանիտար հետևանքները դեռ չեն լուծվել։ Փաշինյանը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հետպատերազմյան վերականգնումը, տեղահանված բնակչության հոգեսոցիալական խնդիրները, հայ ռազմագերիների հայրենադարձությունը և մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանումը շարունակում են մնալ ՀՀ կառավարության օրակարգում։
«Այնուամենայնիվ, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը միջազգային հանրության աջակցության կարիքն ունեն։ Մենք կոչ ենք անում աջակցել ՄԱԿ-ի մարդասիրական գործակալությունների անվտանգ և անխոչընդոտ մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ՝ մարդասիրական, մարդու իրավունքների իրավիճակը տեղում գնահատելու և մշակութային ժառանգության պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով։ Մենք կարծում ենք, որ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անկախ փաստահավաք առաքելությունը պետք է մուտք ունենան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի։
Ցավոք, Ադրբեջանը երկու առաքելություններն էլ արգելափակում է արհեստական, քաղաքական նախապայմաններ դնելով՝ ըստ էության արգելափակելով անկախ փաստահավաք առաքելության մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ»,-ասել է նա։
Վարչապետը նշել է, որ դատապարտելի է նաև, որ Ադրբեջանը կասեցրել է հայ ռազմագերիների հայրենադարձության գործընթացը՝ ի թիվս այլ գործողությունների, նրանց ենթարկելով արհեստական դատավարությունների՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի, իր սեփական պարտավորվածությունների կոպիտ խախտումով և միջազգային հանրության կոչերին հակառակ

23 Сентябрь 2022 - 11:24 AMT
Пашинян в ООН: Всеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта – решающий фактор региональной стабильности
В рамках рабочего визита в Нью-Йорк премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с речью на 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в штаб-квартире ООН, заявив, что всеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта является решающим фактором региональной стабильности.
«Одним из важнейших факторов региональной стабильности является всеобъемлющее урегулирование нагорно-карабахского конфликта, при котором будут учтены и гарантированы права и безопасность армян, проживающих в Нагорном Карабахе.
Последняя агрессия совершается в то время, когда еще не устранены гуманитарные последствия войны 2020 года в Нагорном Карабахе. Послевоенное восстановление Нагорного Карабаха, психосоциальные проблемы перемещенного населения, возвращения армянских военнопленных и сохранение культурного и религиозного наследия продолжают оставаться в повестке нашего правительства», – отметил Пашинян.
По его словам, армяне Нагорного Карабаха нуждаются в поддержке международного сообщества.
«Мы призываем поддержать безопасный и беспрепятственный доступ гуманитарных агентств ООН в Нагорный Карабах для оценки гуманитарной ситуации и ситуации с правами человека на местах и обеспечения защиты культурного наследия. Мы считаем, что Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев и независимая миссия ЮНЕСКО по установлению фактов должны иметь доступ в зону нагорно-карабахского конфликта.
К сожалению, Азербайджан блокирует обе миссии, выдвигая искусственные политические предпосылки, фактически блокируя въезд в Нагорный Карабах независимой миссии по установлению фактов.
Достойно осуждения и то, что Азербайджан приостановил процесс возвращения армянских военнопленных, в том числе подверг их искусственным судебным разбирательствам, что является грубым нарушением международного гуманитарного права, собственных обязательств и призывов международного сообщества», – подчеркнул премьер.