Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկված լայնածավալ ագրեսիային, ինչի հետևանքով օկուպացվել են ՀՀ սուվերեն տարածքներ:
Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում մասնակցում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 77-րդ նստաշրջանին։
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է միջազգային հանրության, այդ թվում Եվրոպական միության հստակ ու հասցեական գնահատականների անհրաժեշտությունը` ադրբեջանական ագրեսիայի, ՀՀ սուվերեն տարածքից ադրբեջանական ստորաբաժանումների անհապաղ դուրսբերման վերաբերյալ:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումներին և քաղաքացիական բնակչության ու ենթակառուցվածքների թիրախավորման փաստերին:
Շառլ Միշելն իր մտահոգություններն է արտահայտել հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության պահպանման վերաբերյալ և կարևորել տարածաշրջանային խնդիրների` խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարգավորումը: Եվրոպական խորհրդի նախագահը վերահաստատել է պատրաստակամությունը` նպաստելու երկխոսությանն ու խաղաղությանը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Нью-Йорке провел встречу с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр коснулся широкомасштабной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, в результате которой были оккупированы суверенные территории Армении. Глава правительства подчеркнул необходимость четких и адресных оценок международного сообщества, в том числе Европейского союза, относительно азербайджанской агрессии и немедленного вывода азербайджанских подразделений с суверенной территории Республики Армения.
Глава правительства также коснулся грубых нарушений Азербайджаном норм международного гуманитарного права и фактов обстрела гражданского населения и объектов инфраструктуры.
Шарль Мишель выразил обеспокоенность сохранением напряженности на армяно-азербайджанской границе и подчеркнул важность решения региональных проблем путем мирных переговоров. Председатель Европейского совета подтвердил готовность содействовать диалогу и миру.