27 Սեպտեմբեր 2022 - 10:04 AMT
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Վաշինգտոն աշխատանքային այցի շրջանակում ամերիկացի ներկա և նախկին պաշտոնյաների, դեսպանների, Քարնեգի հիմնադրամի և այլ վերլուծական կենտրոնների անդամների հետ հանդիպմանը ներկայացրել է ՀՀ դեմ Ադրբեջանի վերջին լայնածավալ ագրեսիան և դրա հետևանքները։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Հանդիպմանը ներկայացրել եմ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ձեռնարկած լայնածավալ ագրեսիան և դրա հետևանքները՝ մատնանշելով, որ նման քայլով Բաքուն ներխուժել է ՀՀ ինքնիշխան տարածք և սպառնում է հայաստանյան ժողովրդավարությանը: Այս ամենին զուգահեռ ընդգծել եմ Երևանի հաստատակամությունը ժողովրդավարության ուղիով ընթանալու հարցում:
Անդրադարձել եմ Ադրբեջանի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումներին և քաղաքացիական բնակչության ու ենթակառուցվածքների թիրախավորման փաստերին:
Հանդիպմանը քննարկել ենք հայ-ամերիկյան համագործակցության երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպիսին է՝ ժողովրդավարությունը և տնտեսական համագործակցությունը»,-ասվում է գրառման մեջ։

В рамках рабочего визита в Вашингтон секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян встретился с действующими и отставными американскими официальными лицами, послами, членами Фонда Карнеги и других аналитических центров. Об этом сообщает пресс-служба Совета безопасности РА.
На встрече Армен Григорян представил широкомасштабную агрессию, предпринятую Азербайджаном против суверенной территории Армении, и ее последствия, подчеркнув, что Баку таким образом вторгся на суверенную территорию Армении и угрожает армянской демократии. Секретарь Совета безопасности подчеркнул решимость Еревана двигаться по пути демократии.
Он коснулся и грубых нарушений Азербайджана норм международного гуманитарного права и фактов нанесения ударов по гражданскому населению и гражданским инфраструктурам.
На встрече был обсужден широкий круг вопросов армяно-американского сотрудничества, представляющих двусторонний интерес, таких как демократия и экономическое сотрудничество.