14 Ապրիլ 2009 - 13:00 AMT
Ապրիլի 15-17 Երեւանում կկայանա «Արվեստանոց խաչմերուկում» ուսանողական ֆիլմերի փառատոն: Փառատոնը Հայաստանի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի «Ինտերնյուս» հասարակական կազմակերպությունների համագործակցության արդյունքն ու «Արվեստանոց խաչմերուկում» նախագծի մի մասն է: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել են «Ինտերնյուս» հասարակական կազմակերպությունից: Նախագիծն իրականացվում է USAID եւ «Եվրասիա-համագործակցություն» Հիմնադրամի ֆինանսական աջակցության շնորհիվ:
Նախագծի հեղինակները նպատակ ունեն Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի բուհերի ուսանողների համար պրոֆեսիոնալ հաղորդակցման հնարավորություններ ստեղծել: Տարվա ընթացքում սկսնակ մասնագետները հատուկ ուսուցման դասընթացներ են անցել, իսկ հետո աշխատել են համատեղ ֆիլմերի ստեղծման շուրջ:
Յուրաքանչյուր ստեղծագործական խմբի մեջ մտել են երկու տարբեր երկրներ ներկայացնող ուսանողներ: Համահեղինակները պետք է միասին աշխատեին ֆիլմի ստեղծման ողջ գործընթացի ժամանակ: Նախագծի իրականացման ողջ ընթացքում աշխատանքներին մասնակցել են 72 ուսանողներ երեք երկրներից, ընդունվել են 42 համատեղ ֆիլմեր: Նախագծի շատ մասնակիցներ դրանք օգտագործել են նաեւ որպես կուրսային եւ դիպլոմային աշխատանքներ: Նախագծի շրջանակներում ստեղծված ֆիլմերը ցուցադրվում են Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի հեռուստաալիքների եթերներում:

14 Апрель 2009 - 13:00 AMT
С 15 по 17 апреля в Ереване проидет фестиваль студенческих закавказских фильмов «Мастерская на перекрестке». Фестиваль является результатом сотрудничества общественных организаций “Интерньюс” Армении, Грузии и Азербайджана и частью проекта «Мастерская на перекрестке». Об этом корреспонденту PANARMENIAN.NET сообщили в общественной организации “Интерньюс”. Проект реализуется благодаря финансовой поддержке USAID и Фонда «Евразия -сотрудничество».
Авторы проекта поставили цель – создать возможности профессиональных контактов для студентов факультетов режиссуры и журналистики вузов Армении, Азербайджана и Грузии. В течение года начинающие специалисты проходили курсы специального обучения, а потом работали над созданием совместных фильмов.
В каждую творческую группу вошли студенты, представляющие две различные страны. Соавторы должны были вместе работать над всем процессом создания фильма. Всего за время осуществления проекта в нем приняли участие 72 студента из трех стран, были сняты 42 совместных фильма. Многие участники проекта использовали их также как курсовые или дипломные работы. Фильмы, созданные в рамках проекта, показываются в эфире телеканалов Армении, Грузии и Азербайджана.