1 Հոկտեմբեր 2022 - 10:28 AMT
Ճապոնիայի դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիման ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի հետ սեպտեմբերի 30-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանում ստեղծված իրավիճակով։
Դեսպան Ֆուկուշիման տեղեկացրել է նախորդ օրը ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ Գեղարքունիքի մարզի տուժած բնակավայրեր կատարած այցի մասին՝ վերահաստատելով Ճապոնիայի՝ խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու պատրաստակամությունը։
Անդրադառնալով Ճապոնիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների երեսնամյա պատմությանը՝ Մաթևոսյանը կարևորել է երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների շարունակական խորացմանն ուղղված ջանքերը։
Զրուցակիցները հատկապես ընդգծել են երկկողմ քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններում առկա ներուժի իրացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, նորարարության,թվայնացման և զբոսաշրջության ոլորտներում։
Երկկողմ տնտեսական և քաղաքական համագործակցության օրակարգի ընդլայնման անհրաժեշտությանը զուգահեռ ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիման կարևորել է մարդկային շփումների և երիտասարդական փոխանակման ծրագրերինախաձեռնումը՝ ի նպաստ երկկողմ մշակույթային երկխոսության խորացմանը։

Japanese ambassador to Armenia Fukushima Masanori has expressed concern over the situation created in the aftermath of Azerbaijan's latest aggression against Armenia.
The ambassador made the remarks at a meeting with Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan on Saturday, October 1, reaffirming Japan's willingness to contribute to the peaceful settlement of problems.
The diplomat was among the ambassadors who visited the areas affected by Azerbaijan's aggression and occupation on September 13.
The latest round of fighting between the two countries began in the wee hours of September 13, when the Azerbaijani military attacked Armenian posts and shelled Armenian settlements both on the border and deep behind the frontline. More than 200 people are dead or missing as a result, the Security Council of Armenia said on Monday.