14 Ապրիլ 2009 - 14:04 AMT
Սուրեն Մանուկյան. Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության հերքման քաղաքականությունը կարող է նոր ցեղասպանության բերել
Այսօր Երեւանում կայացել է քննարկում «Ցեղասպանության միջազգային ընդունումը որպես կանխման միջոց» թեմայով: Քննարկումը կազմակերպել է «Արեգ» գիտա-մշակութային երիտասարդական ասոցիացիան ՄԱԿ-ի երեւանյան գրասենյակի հասարակական տեղեկատվական կենտրոնի աջակցությամբ: Ելույթով հանդես եկան Հայաստանի ԱԳՆ միջազգային կազմակերպությունների բաժնի ղեկավար Ձյունիկ Աղաջանյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը եւ ՄԱԿ-ի հասարակական տեղեկատվական կենտրոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արմինե Հալաջյանը:
Հայաստանի ԱԳՆ միջազգային կազմակերպությունների բաժնի ղեկավար Ձյունիկ Աղաջանյանը նշեց, որ ցեղասպանությունը չի կարող կազմակերպվել 2-3 օրում, դա կազմակերպված գործընթաց է, որը հանգեցրեց ոչնչացման եւ արտաքսման:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը հայտարարեց, որ յուրաքանչյուր հայի համար ցեղասպանության հարցը գտնվում է ենթագիտակցական մակարդակում: «Կարեւոր է այն փաստը, որ ցեղասպանություն կատարած երկիրը, տվյալ դեպքում` Թուրքիան, շարունակում է ժխտման քաղաքականությունը եւ չի ընդունում իր մեղքը: Դա շատ վտանգավոր է, քանի որ կարող է հանգեցնել հայերի նկատմամբ նոր ցեղասպանությսն իրագործման»,-հայտարարել է նա: Մանուկյանը նաեւ ուշադրություն է հրավիրել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ պատմական մի քանի փաստերի աղճատման վրա:

Сегодня в Ереване состоялось обсуждение на тему «Международное признание геноцидов как способ их предотвращения». Обсуждение организовала научно- культурная молодежная ассоциация «Арег», при поддержке общественного информационного центра Ереванского офиса ООН. С речью выступили руководитель отдела международных организаций МИД Армении Дзюник Агаджанян, замдиректора музея- института Геноцида армян Сурен Манукян и официальный представитель общественного информационного центра ООН Армине Аладжян.
Руководитель отдела международных организаций МИД Армении Дзюник Агаджанян отметила, что геноцид не может быть организован за 2-3 дня, это спланированный процесс, который привел к уничтожению и депортации.
Замдиректора музея-института Геноцида армян Сурен Манукян заявил, что для каждого армянина вопрос Геноцида находится на подсознательном уровне. “Важен тот факт, что страна, совершившая Геноцид, в данном случае Турция, продолжает свою политику отрицания и не признает свою вину. Это очень опасно, так как может принести к новым попыткам Геноцида в отношении армян”,- заявил он. Манукян также обратил внимание на некоторые распространенные фальсификации исторических фактов по Геноциду армян.