4 Հոկտեմբեր 2022 - 06:36 AMT
Բրիտանական դեսպանությունը սարսափած է այն տեսանյութից, որում երևում է, թե ինչպես են գերի ընկած հայ զինվորները գնդակահարվում ադրբեջանական ուժերի կողմից։ Այդ մասին ասվում է դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում։
«Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հայտարարությունը տեսանյութը համապարփակ հետաքննության ենթարկելու հանձնառության մասին։ Ակնկալում ենք, որ հետաքննության արդյունքները կհրապարակվեն։ Ակնկալում ենք, որ վատ վերաբերմունքի, չարաշահումների և կամայական սպանությունների վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքները լիովին կհետաքննվեն համապատասխան մարմինների կողմից»,-ասվում է գրառման մեջ։
Սոցցանցերում տեսանյութ է տարածվել ադրբեջանական ԶՈւ կողմից հայ գերիների գնդակահարության մասին։ ՄԻՊ համապատասխան վերլուծություններն ուղարկվել են Միջազգային մասնագիտացված կազմակերպություններին ու նաև այլ դերակատարներին։ Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը նշել է, որ գրեթե վստահ են, որ վայրագությունը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական հերթական ագրեսիայի ժամանակ և որ գերիներից 7-8 անձի նույնականացում է իրականացվում։

Посольство Великобритании в Армении шокировано видео, на котором азербайджанские военные расстреливают пленных армянских солдат. Об этом посольство написало на своей странице в Facebook.
«Мы приветствуем заявление генпрокуратуры Азербайджана о готовности подвергнуть видео всестороннему расследованию. Мы ожидаем, что результаты расследования будут опубликованы. Мы ожидаем, что все заявления о жестоком обращении, злоупотреблениях и произвольных убийствах будут полностью расследованы соответствующими органами», — говорится в сообщении.
Ранее в соцсетях распространилось видео расстрела армянских пленных ВС Азербайджана. Спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаар прокомментировал распространенное в азербайджанских Telegram-каналах видео: «Опубликовано еще одно видео, на котором, вероятно, казнят армянских военнопленных. Если подлинность видео подтвердится, это военное преступление, которое должно быть расследовано, а виновные привлечены к ответственности».