5 Հոկտեմբեր 2022 - 07:15 AMT
Հոկտեմբերի 5-ին, տեղական ժամանակով ժամը 04:21-ին (Գրինվիչի ժամանակով ժամը 00:21-ին) ՀՀ ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության սեյսմոլոգիական ցանցի կողմից Իրանի Մարանդ քաղաքից 9 կմ հարավ-արևմուտք 5․5 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել օջախի 10 կմ խորությամբ:
Էպիկենտրոնային գոտում ստորգետնյա ցնցման ուժգնությունը կազմել է 7-8 բալ:
Երկրաշարժը զգացվել է Սյունիքի մարզում՝ 5-6 բալ, Վայոց ձորի, Արարատի մարզերում՝ 3-4 բալ, Կոտայքի մարզում, Երևանում և Արցախի Հանրապետության Ստեփանակերտ քաղաքում՝ 3 բալ ուժգնությամբ։
Ստորգետնյա ցնցումները գրանցվել են հյուսիսային լայնության 38.35⁰ և արևելյան երկայնության 45.72⁰ աշխարհագրական կոորդինատներով։

5 Октябрь 2022 - 12:26 AMT
5 октября в 04:21 по Еревану (в 00:21 по Гринвичу) сейсмологическая сеть Территориальной службы сейсмической защиты МЧС Республики Армения зарегистрировала землетрясение магнитудой 5.5 в 9 км к юго-западу от города Маранд в Иране. Об этом сообщает пресс-служба МЧС Армении.
Географические координаты эпицентра – 38.35⁰ северной широты и 45.72⁰ восточной долготы. Очаг землетрясения залегал на глубине 10 км.
Сила толчков в эпицентре составила 7-8 баллов.
Землетрясение в Иране ощутили в Сюникской области Армении силой в 5-6 баллов, Вайоцдзорской и Араратской областях – силой в 3-4 балла, Котайке, Ереване и Степанакерте – силой в 3 балла.
Сообщается, что по меньшей мере 530 человек получили травмы в результате землетрясения, которое произошло около города Хой на севере Ирана.