14 Ապրիլ 2009 - 15:48 AMT
«ՀՀ կառավարությունը ՀԲ-ի հետ համատեղ քննարկում է սոցիալական նպաստների համակարգի բարելավման հարցը, որպեսզի օգնությունը նպատակային լինի ու միջոցների արտահոսքը բացառվի»,-ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «Հայաստանի վրա տնտեսական ճգնաժամի սոցիալական ազդեցությանը» նվիրված խորհրդաժողովում: Նրա խոսքերով, ստուգումների արդյունքում դեպքեր են պարզվում, երբ մարդիկ ցանկացած միջոցի են դիմում, սոցիալապես անապահովների ցանկում հայտնվելու համար: «Այնուամենայնիվ, մշակվել է եւ գործում է անապահով ընտանիքների հայտնաբերման համակարգ եւ նրանց նպաստներով ապահովելու համակարգ»,-ասել է նա:
Ինչպես հաղորդել է վարչապետը, այսօրվա դրությամբ կան տվյալներ, որ տնտեսական ցուցանիշների անկման պատճառով անապահով ընտանիքների թիվն ավելացել է: «ՀԲ-ից ստացված ֆինանսական միջոցները կուղղվեն սոցիալական ծրագրերի իրականացմանը»,-ասել է Սարգսյանը:
Այս համատեքստում նա նշելէ, որ հասարակական աշխատանքների իրականացման համար պետբյուջեից հատկացվել է 700 մլն դրամ, սակայն հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ այդ միջոցները համայնքներում անարդյունավետ են բաշխվում: «Կառավարության նախորդ նիստում որոշվեց փոխել այդ համակարգը»,-ասել է նա: Հասարակական աշխատանքների կազմակերպման համար բյուջետային միջոցներից բացի որոշակի գումար կհատկացվի նաեւ ՀԲ ծրագրով: Փոփոխությունների տրամաբանությունն այն է, որ համայնքների ղեկավարները նախապես պետք է ներկայացնեն հասարակական աշխատանքների ծրագրերը եւ այդ աշխատանքները պետք է հասանելի լինեն: «Մենք պետք է հնարավորություն ունենանք ստուգելու, որ աշխատանքները կատարվել են»,-ասել է Սարգսյանը: Այդ ծրագրերի շրջնակաում առավել արդիականը բնապահպանությունն է, մասնավորապես, աղբահանությունը: «Կատարված աշխատանքի մասին մեր բնակչությունը կկարողանա դատել տարեվերջին»,-ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով սոցիալական խնդիրներին` Տ.Սարգսյանը նշել է, որ կարեւորվում է նաեւ առողջապահությունը: «Այս ոլորտի ծախսերը պետք է ապահովեն ամենախոցելի շերտերի պաշտպանվածությունը»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում կրթությանը, ապա քննարկվում է մի նոր մոտցեում, ըստ որի անվճար ուսման հնարավորություն առաջին հերթին պետք է ստանան անապահով ընտանիքների երեխաները: «Այս խնդիրը եւս մեր ուշադրության կենտրոնում է եւ հնարավոր է, որ այս տարի լիովին վերանայվի բարձրագույն կրթության ֆինանսավորման կարգը»,-ասել է վարչապետը:
Սոցիալական հարցերը, հատկապես անկում ապրող տնտեսական ցուցանիշների պայմաններում, ըստ Սարգսյանի, կարեւորվում են, քանի որ առանձնակի տեղ են զբաղեցնում Հայաստանում «բարյացակամ մթնոլորտի» ձեւավորման գործում:
«Պոպուլիզմն այս հանգամանքներում չափազանց վտանգավոր է: Հայտնվում են գործիչներ, որոնք փորձում են այս օբյեկտիվ դժվարությունների պայմաններում բարձրացնել իրենց քաղաքական վարկանիշը եւ հաճախ հանդես են գալիս չհիմնավորված հայտարարություններով»,-ասել է Սարգսյանը:
Ընդ որում վարչապետը հավելել է, որ դա ոչ մի կերպ չի նպաստում արդյունավետ կարգավորմանն ու սոցիալական խնդիրների լուծմանը:

14 Апрель 2009 - 15:48 AMT
«Правительство Армении совместно с ВБ обсуждает вопрос улучшения системы социальных пособий, чтобы помощь была целевой и не было утечки средств», – сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на конференции, посвященной «Социальному воздействию экономического кризиса на Армению». По его словам, в результате проверок со стороны соответствующих ведомств выявляются случаи, когда люди применяют всевозможные подходы, чтобы оказаться в числе социально необеспеченных. «Тем не менее, разработана и действует система по выявлению необеспеченных семей и предоставлению им необходимых пособий», – сказал он.
Как сообщил премьер-министр, на сегодняшний день имеются данные по увеличению числа социально необеспеченных семей в результате ухудшения экономических показателей. «Полученные от ВБ финансовые средства будут направлены на реализацию социальных программ», – добавил Саркисян.
В этом контексте он отметил, что на реализацию общественных работ из госбюджета было выделено 700 млн. драмов, однако исследования показывают, что эти средства в общинах расходуются неэффективно и нецеленаправленно. «На прошлом заседании правительство приняло решение изменить эту систему с целью более эффективного использования выделенных средств», – сказал он. Как сообщил Саркисян, на организацию общественных работ помимо бюджетных средств будет направлена определенная сумма по финансовой программе ВБ. Логика изменений состоит в том, что руководители общин должны заранее представить программы общественных работ и эти работы должны быть достижимыми. «Мы должны иметь также возможность проверок, что работы, на реализацию которых были выделены средства, выполнены», – сказал он. В рамках этих програм наиболее актуальными и важными, по мнению Саркисяна, является проблема экологии, в частности, проблема вывоза мусора. «О результатах проделанных работ наше население сможет судить в конце этого года – удалось ли нам реализовать намеченные программы», – добавил премьер-министр.
Касаясь социальных проблем, Тигран Саркисян сказал , что первоочередное значение также имеет система здравоохранения. «Расходы в этой сфере должны обеспечить защищенность наиболее уязвимых слоев населения», – сказал он.
Что же касается системы образования, то по этой линии обсуждается новый подход, согласно которому возможность бесплатного образования получат в первую очередь дети социально необеспеченных семей. «Эта проблема также находится в центре нашего обсуждения и возможно в 2009 году будет полностью пересмотрен вопрос финансирования в системе высшего образования», – сообщил глава правительства.
Социальные вопросы, особенно в условиях ухудшающихся экономических показателей, по мнению Саркисяна, имеют важное значение, поскольку играют особое значение в формировании «дружественной атмосферы» в Армении и в вопросе повышения сопротивляемости нашей страны по преодолению последствий мирового кризиса.
«Популизм очень опасен в этих обстоятельствах. Появляются деятели, которые пытаются в условиях этих объективных трудностей повысить свой политический рейтинг и зачастую выступают с необоснованными заявлениями», – сказал Саркисян.
При этом премьер-министр добавил, что это ни в коей мере не способствует эффективному регулированию и решению социальных проблем.