Վիվա-ՄՏՍ-ը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) շարունակում են նորագույն տեխնոլոգիաները հասցնել մարզեր: Մայրաքաղաքից կտրված՝ հատկապես սահմանամերձ գյուղերում, փողոցային լուսավորության արդի համակարգերի ներդրումը ոչ միայն պահանջված է, այլև՝ անհրաժեշտ: Որպես տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային ընկերություն, Վիվա-ՄՏՍ-ն աջակցում է համայնքներին՝ տեխնոլոգիական ու ծախսարդյունավետ ենթակառուցվածքային լուծումներ ներդնելով, բնապահպանական, էներգախնայող ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառումով, որոնք թույլ են տալիս սպառել 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա՝ ապահովելով ավելի բարձր լուսատվություն:
Գեղարքունիքի մարզի Վանեվան գյուղի բնակիչները երեկոյան ժամերին մթության մեջ խարխափելու ամենադժվար օրերից մեկը համարում են ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 12-ի՝ լույս 13-ի գիշերը: Պատերազմական իրավիճակ հիշեցնող օրը գյուղից մանկահասակ երեխաներին և կանանց տեղափոխելու համար փողոցներն առավել մռայլ ու վտանգավոր են համարվել: Հեռախոսների կամ տներից երևացող լույսերը բավարար չեն եղել ոտքերի առաջ տեսնելու և անհրաժեշտ տարհանումը կազմակերպելու համար: Ընթացիկ տարվա ծրագրի մեկնարկը տրվել է այստեղ՝ Վանեվանում: Տեղորոշվել են էլեկտրասյուների տեղակայման հնարավոր հատվածները։
«Հեռավոր գյուղերում փողոցային լուսավորության առկայությունը ոչ միայն քաղաքակիրթ կեցության բաղադրիչ է, այլև անվտանգության երաշխիք: Լինում են իրավիճակներ, երբ մարդիկ խուճապի են մատնվում: Մինչդեռ լուսավորություն ունենալու դեպքում նման բան չի լինի. մարդիկ կհասկանան, թե ուր են գնում և թե ով է իրենց ընդառաջ գալիս մյուս կողմից»,- ասել է Վանեվանի վարչական ղեկավար Իգոր Հարությունյանը:
Փողոցային լուսավորություն երբևիցե չունեցած գյուղն ընթացիկ տարում մասամբ կլուսավորվի: Բնապահպանական, էներգախնայող և արդի տեխնոլոգիաների կիրառումը թույլ կտա ունենալ լուսավորված գյուղ և տնտեսվող միջոցներ:
Նախատեսում է տեղադրել 40 LED լուսարձակից բաղկացած արտաքին լուսավորության համակարգ, որով հիմնականում լուսավորվելու է գյուղի կենտրոնական փողոցը և ևս երեք առավել բանուկ երկրորդական փողոց։
2022 թվականին, Հայաստանի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացման համար, Վիվա-ՄՏՍ-ը ներդրել է ավելի քան 120 մլն դրամ:
Ի տարբերություն սովորական լամպերի՝ բնապահպանական և էներգաարդյունավետ լուսադիոդային (LED) լուսարձակները սպառում են 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա՝ միաժամանակ ապահովելով ավելի բարձր լուսատվություն։

Viva-MTS and the Foundation for Preservationn of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) continue to bring the latest technology to the regions of Armenia. The introduction of modern street lighting systems, especially in the border villages cut off from the capital, is not only required, but also necessary. Viva-MTS, as an ICT company, supports communities with the introduction of technological and cost-effective infrastructural solutions, application of environmental, energy-saving modern technologies, consuming 80% less electricity while providing higher brightness.
The residents of Vanevan in Gegharkunik consider the night of September 12 to 13, 2022 as one of the most difficult days to drive in the dark in the evening hours. On a day reminiscent of a war situation, the streets were deemed more bleak and dangerous to evacuate young children and women from the village. The lighting provied by phones or visible from houses were not enough to see ahead of feet and organize the necessary evacuation. The start of the current year's program was announced in Vanevan. The possible areas for the installation of electric poles have been identified.
"The presence of street lighting in remote villages is not only a component of a civilized life, but also a guarantee of safety. Some situations happen when people start to panic. Meanwhile, in case of illumination, no such thing will happen. People will understand where they are going and who is coming toward them from the other side," Vanevan administrative head Igor Harutyunyan noted.
The village, which has never had street lighting, will be partially illuminated this year. The application of environmental, energy-saving and modern technologies will let have an illuminated village and save money.
It is planned to install an external lighting system consisting of 40 LED spotlights, which will mainly illuminate the central street and additionally three frequently used secondary streets.
In 2022, Viva-MTS invested more than 120 million AMD for the development of infrastructure in different communities of Armenia.