15 Հոկտեմբեր 2022 - 11:13 AMT
ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանի և Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի պատվիրակության հետ հանդիպմանն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության հարցերին:
Պարույր Հովհաննիսյանը շվեյցարացի խորհրդարանականներին ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը:
Հովհաննիսյանը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին ու հայ ժողովրդին ցուցաբերած համերաշխության համար։ ԱԳ նախարարի տեղակալը հատուկ ընդգծել է հայ-շվեյցարական հարաբերությունների զարգացման գործում նրանց ունեցած ներդրումը։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-շվեյցարական հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ խորհրդարանական համագործակցության վերաբերյալ:
Պատվիրակության կազմում էին խորհրդարանականներ Ստեֆան Մյուլեր-Ալտերմատը, Միշել Մատերն ու Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի գլխավոր քարտուղար Սարգիս Շահինյանը։

Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян принял 14 октября принял депутатов Национального Совета Швейцарии Штефана Мюллера-Альтерматта и Мишеля Матера и председателя парламентской группы дружбы Швейцария-Армения Саркиса Шаиняна. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Приветствуя визит делегации швейцарских парламентариев в Армению в этот период, Ованнисян поблагодарил за их солидарность с Арменией и армянским народом. Заместитель министра иностранных дел особо подчеркнул их вклад в развитие армяно-швейцарских отношений.
Собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся армяно-швейцарских отношений, в том числе парламентского сотрудничества.
На встрече также были обсуждены вопросы региональной безопасности и мира. Паруйр Ованнисян представил швейцарским парламентариям ситуацию, сложившуюся в результате развязанной Азербайджаном агрессии против суверенной территории Армении.