Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել «Թուրքիայում ածուխի հանքահորում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով բազմաթիվ զոհերի կապակցությամբ։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Անկեղծ ցավակցություններս բոլոր նրանց, ովքեր կորցրել են իրենց մերձավորներին Բարթինի ածխահանքում խափանման պատճառով։ Շուտափույթ ապաքինում տուժածներին», – ասվում է գրառման մեջ։
Միրզոյանի գրառմանը նույնպես Twitter-ում արձագանքել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
«Շնորհակալություն, նախարար, անկեղծ ցավակցության համար»,- գրել է նա։
Պայթյունը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 14-ին Բարթինում գտնվող հանքահորում, որի հետևանքով 80-ից ավելի մարդ, հանքահորի աշխատակիցները, մնացել էին փլատակների տակ։ Մի մասին հաջողվել է հանել, ավելի քան 40 մարդ մահացել է։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выразил соболезнования в связи со взрывом на шахте на севере Турции. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
«Искренние соболезнования всем, кто потерял близких во время аварии на угольной шахте в Бартине. Скорейшего выздоровления пострадавшим», – написал Мирзоян, отметив своего турецкого коллегу Мевлюта Чавушоглу.
На пост армянского министра в Twitter отреагировал глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу.
«Спасибо, министр, за ваше искреннее послание соболезнования», – написал он.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил благодарность в Twitter «всем дружественным странам и народам, которые разделили боль, которую мы пережили в Бартине, за соболезнования и пожелания скорейшего выздоровления». Под постом, среди флагов нескольких десятков стран, есть и национальный флаг Армении.