ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ Ադրբեջանը կգործակցի Ղարաբաղյան պատերազմներում անհետ կորած հայերի ճակատագիրը պարզելու հարցում։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Լեռնային Ղարաբաղում առաջին պատերազմի հետևանքով 777 հայ է անհետ կորել, Ղարաբաղյան 2-րդ պատերազմի ժամանակ` 217, սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով 29 անհետ կորած հայ կա։
Հուսով ենք, որ Ադրբեջանը կհամագործակցի մեր հայրենակիցների ճակատագրերը պարզելու հարցում»,-ասվում է գրառման մեջ։
Ադրբեջանն անընդհատ խոսում է Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագիրը պարզելու մասին՝ նրանց հուղարկավորման քարտեզներ պահանջելով հայկական կողմից, և միաժամանակ անտեսում է հայկական կողմի նմանատիպ կորուստները։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян надеется на сотрудничество Азербайджана с Арменией в вопросе выяснения судеб без вести пропавших. Об этом Пашинян написал в своем микроблоге в Twitter.
Он опубликовал количество без вести пропавших в результате первой и второй Арцахских войн, а также агрессии Азербайджана против Армении, совершенной 13 сентября 2022 года, выразив надежду, что Азербайджан будет сотрудничать в выяснении судеб без вести пропавших.
«В результате первой войны в Нагорном Карабахе без вести пропали 777 армян, в результате второй войны в Нагорном Карабахе – 217, в результате агрессии Азербайджана против Армении, совершенной 13 сентября – 29 человек. Надеемся, что Азербайджан будет сотрудничать в выяснении судеб наших соотечественников», – отметил Пашинян.