ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության անդամներն անհրաժեշտության դեպքում կայցելեն սահմանամերձ գոտի և տեղում կիրականացնեն դիտարկումներ։ Այդ մասին ասվել է Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանի հետ գնդապետ Ռոբերտ Արկադիուս Տկաչուկի գլխավորությամբ ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության ներկայացուցիչների հանդիպմանը, ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է մարզպետը։
Հոկտեմբերի 21-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանը։ Հանդիպման նպատակն էր տեղում ծանոթանալ մի շարք ուղղություններով սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով մարզի սահմանային հատվածներում և բնակավայրերում ստեղծված իրավիճակին։
«Ողջունելով առաքելության ներկայացուցիչների այցը Գեղարքունիքի մարզ՝ ներկաների ուշադրությունը հրավիրեցի ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով մարզի Վարդենիս և Ճամբարակ համայնքների 12 բնակավայրերում ստեղծված իրավիճակի վրա, հույս հայտնելով, որ ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության ներկայացուցիչների արագ արձագանքը հնարավորություն կտա՝ ճիշտ գնահատել իրավիճակը։
Պատրաստակամ եմ՝ անհրաժեշտության դեպքում ԵԱՀԿ փաստահավաք աշխատանքային խմբին անձամբ ուղեկցել հրետակոծությունից տուժած բնակավայրեր, սահմանային գոտիներ և անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել նրանց բոլոր հարցերում։ Կտրամադրենք նաև տեսագրություններ և լուսանկարներ, որոնք ավելի խոսուն և համոզիչ են դարձնում թշնամու ագրեսիվ գործողությունները։
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն ներկայացրեց նաեւ ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանը՝ կարևորելով ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության ներկայացուցիչների այցը մարզ։
Նա խոսեց թշնամու ներթափանցման, հայկական կողմին պատճառած տարածքային և մարդկային կորուստների, քաղաքացիական բնակչության ահաբեկման և անհետ կորածների մասին»,-ասվում է գրառման մեջ։
ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել հանգամանալից տեղեկատվություն ներկայացնելու համար։
ԵԱՀԿ-ն կարիքների գնահատման խումբը Հայաստանում կլինի մինչև հոկտեմբերի 27-ը։ Խումբը ժամանել է Երևանի հրավերով։ Այցի նպատակն է գնահատել իրավիճակը որոշ սահմանամերձ շրջաններում՝ ԵԱՀԿ մանդատի ու փորձի համաձայն և նրա համալիր անվտանգության հայեցակարգի շրջանակում։

21 октября губернатор Гегаркуникской области Армении Карен Саркисян принял представителей миссии ОБСЕ по сбору фактов во главе с полковником Робертом Аркадиусом Ткачуком.
На встрече присутствовал также командующий вторым армейским корпусом ВС Армении Ваграм Григорян. Целью встречи было ознакомление на месте с ситуацией, которая сложилась в приграничных районах и населенных пунктах области в результате азербайджанской агрессии 13-14 сентября, написал губернатор.
Поприветствовав визит представителей миссии в Гегаркуникскую область, губернатор области обратил внимание присутствующих на ситуацию, сложившуюся в 12 населенных пунктах общин Варденис и Чамбарак в результате обстрела азербайджанской стороны. Он выразил надежду на то, что быстрое реагирование представителей миссии ОБСЕ позволит правильно оценить ситуацию.
Саркисян выразил готовность лично сопровождать рабочую группу ОБСЕ в населенные пункты и приграничные зоны, пострадавшие от обстрелов, и оказывать им необходимую поддержку во всех вопросах. Губернатор пообещал предоставить представителям миссии по сбору фактов видеозаписи и фотографии, которые сделают агрессивные действия азербайджанской стороны более красноречивыми и убедительными.
Командующий вторым армейским корпусом ВС Армении полковник Ваграм Григорян также представил информацию о ситуации, сложившейся в результате азербайджанской агрессии, и отметил важность визита в регион представителей миссии ОБСЕ. Он рассказал о проникновении противника, нанесенных армянской стороне территориальных и человеческих потерях, запугивании мирного населения и пропавших без вести.
Представители миссии ОБСЕ по сбору фактов выразили благодарность за предоставление подробной информации, отметив, что в случае необходимости члены миссии посетят приграничную зону и проведут необходимые наблюдения на месте.