ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ սեպտեմբերի սկզբին Հայաստանը տվել է իր համաձայնությունը՝ աշխատելու ՌԴ ներկայացրած սկզբունքների հիման վրա և հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանը կաջակցի իր առաջարկներին։
«Սեպտեմբերի սկզբին Հայաստանը տվել է իր համաձայնությունը՝ աշխատելու ՌԴ կողմից ներկայացված հիմնարար սկզբունքների և պարամետրերի հիման վրա՝ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ, և պատրաստ է հաստատել դա Սոչիում։ Հուսով ենք` Ռուսաստանը կաջակցի իր առաջարկներին»,-ասվում է գրառման մեջ։
Հոկտեմբերի 27-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ասել է, որ Հայաստանին առաջարկվող վաշինգտոնյան տարբերակը, ենթադրում է Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի ինքնիշխանության ճանաչում։ Նա հավելել է․ «Եթե Հայաստանն այդպես է կարծում՝ խնդրեմ։ Մենք կաջակցենք հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրության»։
ՌԴ նախագահը նաև ասել է, որ ՌԴ-ն չի պատրաստվում ոչինչ պարտադրել Հայաստանին, չի կարող և չի պատրաստվում ինչ-որ բան թելադրել, եթե հայ ժողովուրդն ու այսօրվա ղեկավարությունը որոշեն, որ պետք է ընտրել կոնկրետ տարբերակ։

28 Октябрь 2022 - 13:08 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения в начале сентября дала согласие работать на основе базовых принципов и параметров установления межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном, представленных РФ. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
«Армения в начале сентября дала согласие работать на основе базовых принципов и параметров установления межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном, представленных РФ, и готова подтвердить это в Сочи. Надеемся, Россия поддержит свои предложения», – отметил премьер.
Президент РФ Владимир Путин заявил, что, видимо «вашингтонский» вариант урегулирования между Арменией и Азербайджаном «предусматривает признание суверенитета Азербайджана над Карабахом, если Армения так считает – пожалуйста».