15 Ապրիլ 2009 - 17:35 AMT
«Ոսկե ծիրան» վեցերորդ միջազգային կինոփառատոնը տեղի կունենա Երեւանում հուլիսի 12-19-ը: Ինչպես հաղորդեցին փառատոնի մամլո ծառայությունից, այս տարի այն կբացվի «Փակ շրջան» ֆրանսիական ֆիլմով, որում նկարահանվել է հանրաճանաչ ժան Ռենոն: Ֆիլմում նա կատարում է հայ տղամարդու դերը: Կազմկոմիտեն ստացել է մասնակցության գրեթե 300 դիմում աշխարհի 60 երկրից: Մրցութային ծրագիրը, ինչպես եւ նախկինում կներկայացվի երեք բաժիններով. «Խաղարկային կինո», «Վավերագրական կինո» եւ «Հայկական համայնապատկեր»:
Եվրոպական կինոն կներկայացվի հիմնականում լեհ կինեմատոգրաֆիայի միջոցով: Հայ հանդիսատեսին կներկայացվի լեհ ռեժիսոր Եժի Սկվոլովսկու ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրումը: Կշարունակվի նաեւ «Արաբական գիշերներ» ծրագիրը: Բացի դրանից, կկազմակերպվեն վարպետության տարբեր դասեր:
Հատուկ ուշադրություն, ինչպես միշտ, կհատկացվի հայկական կինեմատոգրաֆիային: Այս տարի փառատոնը մի շարք հոբելյաններ կտոնի` Բագրատ Հովհաննիսյանի եւ Արման Մանարյանի 80-ամյակը, Ներսես Հովհաննիսյանի 70-ամյակը: Ռուսաստանի Կինեմատոգրաֆի պետական ինստիտուտի 90-ամյակի առթիվ կցուցադրվեն շրջանավարտների դիպլոմային աշխատանքները. Մանարյանի «Տժվժիկը» եւ Արտավազդ Փելեշյանի «Սկիզբը»:
Փառատոնի շրջանակներում նաեւ տեղի կունենա «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» երրորդ համաժողովը, փառատոնի ողջ ընթացքում հրատարակվի «Ոսկե ծիրան» թերթը:

15 Апрель 2009 - 17:35 AMT
Шестой международный кинофестиваль «Золотой абрикос» пройдет в Ереване 12-19 июля. Как сообщили в пресс-службе фестиваля, в этом году он откроется французским фильмом «Замкнутый круг», в котором снялся знаменитый Жан Рено. В фильме он играет армянина. Оргкомитет получил почти 300 заявок на участие из 60 стран мира. Конкурсная программа, как и прежде, будет представлена тремя разделами: «Игровое кино», «Документальное кино» и «Армянская панорама».
Европейское кино будет прендставлено в основном польским кинематографом. Ереванскому зрителю будет представлена ретроспектива фильмов польского режиссера Ежи Скволовски. Продолжится также программа «Арабские ночи». Кроме того, будут организованы различные мастер-классы.
Особое внимание будет, как всегда, уделено армянскому кинематографу. В этом году фестиваль отметит ряд юбилеев, в частности, 80-летие Баграта Ованнисяна и Армана Манаряна, 70-летие Нерсеса Ованнисяна. К 90-летию ВГИКа будут показаны дипломные работы выпускников: «Тжвжик» Манаряна и «Начало» Артавазда Пелешяна.
В рамках фестиваля также пройдет третий форум «Режиссеры без границ, на протяжении всего фестиваля будет издаваться газета «Золотой абрикос».