Convivial Reunion 10-րդ հոբելյանական մշակութային կորպորատիվ նախագծի շրջանակում, Երևանի կոնյակի գործարանի աշխատակիցներն այցելել են Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն։
2018 թվականին մեկնարկած Convivial Reunion միջոցառումների շարքը միավորում է Երևանի կոնյակի գործարանի աշխատակիցներին` մշակութային տարատեսակ կենտրոններ կատարած այցերի միջոցով։ Այն իր բնույթով ամբողջացնում է ARARAT-ի առանցքային արժեքները և աշխատակիցներին ներկայացնում հայկական մշակութային կարևոր նվաճումները՝ համակցվելով ջերմ շփումներով և վառ հիշողություններով։ Արդեն իսկ ավանդույթ դարձած միջոցառումների շարքն ունի բազմաժանր մոտեցում. Երևանի կոնյակի գործարանի աշխատակիցները հասցրել են բացահայտել գորգագործության արվեստը` «Մեգերյան Կարպետում», գեղանկարչության վարպետության վառ եզրերը` Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում, հին ձեռագրերի և մատենագրության ժառանգությունը` Մատենադարանում, ինչպես նաև Երվանդ Քոչարի քանդակների գաղտնիքներն ու Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործական ուղին։
«Վերածննդի ինքնություն» խորագիրը կրող 10-րդ խորհրդանշական Convivial Reunion միջոցառումն իրականացվել է Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում։ Միջոցառման շրջանակներում Կենտրոնի մասնագետների օգնությամբ կազմվել է հատուկ թանգարանային հետագիծ, որը հանգավորվում էր միջոցառման խորագրի հետ և նախատեսում այցեր «Սասունցի Դավիթ» և «Խանջյան» սրահներ։
Երեկոն եզրափակել է Կոմիտասի անվան ազգային քառյակը, որը գեղարվեստական ղեկավար Էդուարդ Թադևոսյանի գլխավորությամբ ներկայացրել է Ս․Ռախմանինովի, Մոցարտի և, իհարկե, Կոմիտասի ստեղծագործությունները։
«Երևանի կոնյակի գործարանի Convivial Reunion նախագիծը աշխատակիցներին նոր ձևաչափով մեր մշակութային ժառանգությանը հաղորդակից դարձնելու միջոց է, որն ամեն անգամ ապահովում է անկրկնելի փորձառություն։ Երևանի կոնյակի գործարանի յուրաքանչյուր աշխատակից որպես Pernod Ricard միջազգային մեծ ընտանիքի անդամ Convivialite գաղափարի կրող է, ասել է թե՝ միմյանց հետ ջերմ ու անկեղծ պահերի կիսելու ջատագովը։ Այդ իմաստով Convivial Reunion-ը իմաստալից ժամանցի այն ձևաչափն է, որը մշակույթի և ժառանգության մեր նոր բացահայտումները վերածում է ջերմ կորպորատիվ հուշերի։ Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոն այցելության ծրագիրը որոշակի առումով հանգավորվում էր մեր այսօրվա ներաշխարհի հետ և շատ կարևոր էր թե՛ գեղագիտական, թե՛ էմոցիոնալ առումներով․ մեր պատմության ամենադժվարին էջերին հաջորդել է Վերածնունդը, որքան էլ դժվար էր Սարդարապատը, նրանից հետո միշտ հնչում է լուսեղեն Կոմիտասը։ Սա է մեր ինքնությունը, որն այլընտրանք չունի»,- նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։

В рамках 10-го юбилейного корпоративного мероприятия Convivial Reunion сотрудники Ереванского коньячного завода посетили Центр искусств Гафесчяна.
Запущенный в 2018 году формат Convivial Reunion преследует цель объединить сотрудников Ереванского коньячного завода вокруг исторического наследия Армении и по-новому раскрыть различные культурные центры. В этом смысле цикл мероприятий обобщает ценности ARARAT и представляет сотрудникам национальные историко-культурные достижения в формате теплого и искреннего общения. Ставшие традицией мероприятия Convivial Reunion имеют многожанровую направленность. Так, за время существования формата сотрудники уже побывали в доме-музее Мартироса Сарьяна, в Институте древних рукописей Матенадаран, раскрыли творческий путь Ерванда Кочара и закулисье музыки Арама Хачатуряна.
10-ое юбилейное мероприятие Convivial Reunion носило название «Идентичность Возрождения» и прошло в Центре искусств Гафесчяна, в рамках которого специалистами центра была составлена особая программа, предполагающая посещение залов «Давид Сасунский» и «Ханджян».
Символическим завершением вечера стало выступление Национального струнного квартета имени Комитаса под руководством художественного руководителя Эдуарда Тадевосяна. В рамках специальной программы были исполнены произведения Рахманинова, Моцарта и, конечно же, Комитаса.
«Серия меропрятий Convivial Reunion – новый формат лучшего ознакомления с искусством, который обеспечивает сотрудникам неповторимый опыт. Каждый сотрудник Ереванского коньячного завода, как член большой семьи Перно Рикар, является носителем идеи Convivialite, иными словами, идеи разделения друг с другом ярких и искренних моментов общения. В этом смысле «Convivial Reunion» является именно тем форматом осмысленного досуга, который знакомит нас с нашим наследием наследием, конвертируя это в теплые воспоминания. Программа визита в Центр Гафесчяна в некотором смысле рифмуется с нашим сегодняшним эмоциональным состоянием, и была важна как с эстетической, так и с духовной точек зрения. Ведь, после даже самых драматичных страниц нашей истории всегда следовало Возрождение: насколько бы ни был сложен Сардарапат, за ним всегда звучит Комитас. Это и есть наша идентичность, у которой нет альтернативы»,- отметил исполнительный директор Ереванского коньячного завода Сергей Хачатрян.