19 Նոյեմբեր 2022 - 06:17 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ աշխատանքային այցով ժամանել է Թունիս՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) 18-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու:
Ջերբա քաղաքի միջազգային օդանավակայանում տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: Վարչապետին դիմավորել է Թունիսի պաշտպանության նախարար Իմեդ Մեմիչը:
Նոյեմբերի 19-20-ին անցկացվելիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) 18-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստանը ՖՄԿ գագաթնաժողովի նախագահությունը փոխանցելու է Թունիսին: Գագաթնաժողովում վարչապետ Փաշինյանը հանդես կգա ելույթով:
Այցի շրջանակում վարչապետը կունենա նաև երկկողմ հանդիպումներ՝ տարբեր երկրների առաջնորդների հետ:
Ջերբայում գործելու է Ֆրանկոֆոնիայի ավան։ Մասնակից երկրները, ՖՄԿ գործընկերներն ու գործակալությունները հնարավորություն կունենան ցուցադրել իրենց երկրների մշակութային բազմազանությունը. ձեռագործ աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք, մասնակից պետությունների զբոսաշրջային հնարավորությունների, արվեստի ու մշակույթի գործերի, ինչպես նաև ազգային խոհանոցի ներկայացում:
Այս հարթակում Հայաստանը ներկայանալու է «Մշակույթ և տեխնոլոգիա» խորագիրը կրող տաղավարով, որի ձևավորման առանցքում հայկական հարուստ գորգագործական մշակույթն է:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ֆրանկոֆոնիայի 18-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում կհանդիպի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Այս մասին Մակրոնը հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ:

19 Ноябрь 2022 - 09:43 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с супругой Анной Акопян прибыл с рабочим визитом в Тунис с целью участия в работе 18-го саммита Международной организации франкофонии (МОФ). Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
В международном аэропорту города Джерба состоялась официальная церемония встречи. Премьер-министра и Анну Акопян встретил министр обороны Туниса Имед Мамиш.
19-20 ноября в Джербе (Тунис) состоится 18-й саммит Международной организации франкофонии (МОФ), в ходе которого Армения передаст Тунису председательство в саммите МОФ. В ходе саммита премьер-министр Пашинян выступит с речью.
В рамках визита премьер-министр также проведет двусторонние встречи с лидерами разных стран.
В Джербе будет действовать городок Франкофонии. Страны-участницы, партнеры и агентства МОФ получат возможность продемонстрировать культурное разнообразие своих стран: будут организованы выставки-ярмарки изделий народных промыслов, презентация туристических возможностей, произведений искусства и культуры, а также национальной кухни государств-участников.
На этой площадке Армения представит павильон «Культура и технологии», главной темой оформления которого будет богатая армянская культура ковроткачества.