23 Նոյեմբեր 2022 - 08:24 AMT
Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում առանձին կքննարկվի։ Այդ մասին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Այսօր այդ թեման առանձին հարցով կքննարկվի նախարարների և պետությունների ղեկավարների մակարդակով, ուստի եկեք սպասենք արդյունքներին»,–ասել է Սեմերիկովը:
Նրա խոսքով՝ որոշակի նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվել և նախարարների մակարդակով հայտարարություն կարվի։
Հարցին, թե ինչպես է նա գնահատում ՀԱՊԿ-ի արձագանքը սեպտեմբերին Ադրբեջանի ագրեսիայի հետ կապված, Սեմերիկովը պատասխանել է, որ այն համապատասխանում էր ճգնաժամային արձագանքման դրույթին:

Ситуация на армяно-азербайджанской границе будет обсуждаться на саммите ОДКБ отдельно. Об этом заявил заместитель Генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков.
«Сегодня эта обстановка будет обсуждаться отдельным вопросом на уровне министров и на уровне глав государств, поэтому давайте дождемся результатов», – сказал Семериков, пишет Sputnik Армения.
По его словам, есть соответствующие наработки, будет сделано заявление на уровне министров.
На вопрос о том, как он оценивает реакцию ОДКБ на агрессию Азербайджана в сентябре, Семериков отметил, что она соответствовала положению о кризисном реагировании.
В Ереване 23 ноября проходит саммит ОДКБ. Армения с января 2022 г. – председатель в ОДКБ, сейчас эстафета передается Беларуси.