ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը, որը Երևանում է՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ նիստերին, ասել է, որ Հայաստանին աջակցելու համատեղ միջոցառումների վերաբերյալ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի որոշման նախագիծն ընդհանուր առմամբ համաձայնեցված է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հայ–ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը պահպանվում է։ Այն տեղեկատվությունը, որ հաղորդվում է ՀԱՊԿ հակազդման կենտրոններից, հաստատում է, որ փաստացի ամեն օր փոխհրաձգություն է տեղի ունենում հայ–ադրբեջանական սահմանին։ ՀՀ–ի համար այս սպառնալիքի քննարկմանն են նվիրված եղել ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի վերջին 3 արտահերթ նիստերն այս տարվա մայիսին, սեպտեմբերին ու հոկտեմբերին։ Հայաստանին աջակցության տրամադրման նախագիծը, որը կազմվել է ՀԱՊԿ մոնիթորինգային առաքելության արդյունքների հիման վրա, ընդհանուր առմամբ համաձայնեցվել է»,– ասել է Զասը։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ կազմակերպությունը մեծ նշանակություն է տալիս նաև Տաջիկստան–Ղրղզստան սահմանին իրավիճակի կարգավորման անհրաժեշտությանը։
«Կարծում ենք, որ ՀԱՊԿ–ն ունի անհրաժեշտ միջոցներն ու փորձը մեր անդամ երկու երկրին աջակցություն տրամադրելու համար։ Իհարկե, եթե Տաջիկստանն ու Ղրղզստանը դա անհրաժեշտ կհամարեն»,– ասել է Զասը։

23 Ноябрь 2022 - 10:16 AMT
Проект решения Совета коллективной безопасности ОДКБ об оказании помощи Армении получил общее согласие. Об этом на совместном заседании министров иностранных дел, министров обороны и секретарей Советов безопасности стран-членов ОДКБ заявил генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
«В Кавказском регионе положительную роль играют усилия Армении и других участников по достижению мирных договоренностей, правовому оформлению границ и разблокированию транспортных коммуникаций. Между тем на армяно-азербайджанской границе все еще сохраняется напряженность
Информация, полученная из Центра кризисного реагирования ОДКБ, подтверждает, что перестрелки на армяно-азербайджанской границе происходят практически ежедневно», – сказал Зась.
По его словам, в связи с этим обсуждения трех внеочередных заседаний Совета коллективной безопасности (в мае, сентябре, октябре) были посвящены угрозам, возникающим для Республики Армения.
«В целом согласован проект решения Совета коллективной безопасности о совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения на основе выводов и рекомендаций мониторинговой миссии ОДКБ», – отметил Зась.