Հայաստանի Ազգային ժողովի գյուղատնտեսության ու բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանն այս մամլո ասուլիսում հայտարարել է, որ օրերս կայացել է հանձնաժողովի նիստը հասարակական կազմակերպությունների, գործադիր իշխանության գերատեսչությունների ներկայացուցիչների, գիտնականների, բնապահպանների մասնակցությամբ: Նիստի ընթացքում քննարկվել են Երեւանի ու Սեւանա լճին սպառնացող բնապահպանական վտանգները:
Արդյունքում ձեւավորվել է աշխատանքային խումբ, որը պետք է զբաղվի Երեւանի ու Սեւանա լճի բնապահպանական խնդիրներով: Ներկայումս խումբը 16 ծրագիր է մշակում եւ մոտ ապագայում կներկայացնի այն պատկան մարմիններին: Երեւանի բնապահպանական խնդիրների հարցերով զբաղվող աշխատանքային խումբը կգլխավորի Աժ պատգամավոր Բագրատ Սարգսյանը, Վլադիմիր Մովսիսյանը գլխավորում է Սեւանա լճի խնդիրներով զբաղվող հանձնաժողովը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի գյուղատնտեսության ու բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ ինքը դեմ է «GeoProMining» ընկերության նախագծին:
2008թ. «GeoProMining» ընկերությունը ներկայացրել է ոսկու կորզման գործարանի, ցիանիդների եւ այլ թունաքիմիկատների պահեստի կառուցման, ինչպես նաեւ Սեւանա լճի ջրահավաք ավազանի գոտում գտնվող Սոդքի ոսկու հանքի տարածքում թափոնների պահպանման պահեստարանի կառուցման նախագիծը:

16 April 2009 - 17:36 AMT
Председатель комиссии по сельскохозяйственным и экологическим вопросам Национального Собрания Армении (НСА) Хачик Арутунян сегодня в ходе пресс-конференции сообщил, что на днях было проведено заседание комиссии с участием представителей общественных организаций, ведомств исполнительной власти ученых, экологов. В ходе заседания были обсуждены экологические проблемы, грозящие Еревану и озеру Севан.
В результате была сформирована рабочая группа, которая должна заняться экологическими вопросами Еревана и озера Севан. В настоящее время группа разрабатывает 16 программ и в ближайшем будущем предоставит их ответственным инстанциям. Рабочую группу по вопросам экологических проблем Еревана возглавляет депутат НС Баграт Саркисян, Владимир Мовсесян руководит комиссией по вопросам озера Севан.
Председатель комиссии по сельскохозяйственным и экологическим вопросам НСА Хачик Арутунян заявил, что он выступает против проекта компании “GeoProMining”.
С 2008 г. компания “GeoProMining” лоббирует проект строительства золотодобывающего завода, склада цианидов и других ядохимикатов, а также хвостохранилища на территории Сотского золотоносного рудника, расположенного в зоне водосборного бассейна озера Севан.