Նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանն Արցախի խնդրի վերաբերյալ իր հերթական հոդվածում գրել է` Ադրբեջանը լավ գիտի, որ կոպիտ սխալ է թույլ տվել՝ հայտարարելով, որ «զրո կարգավիճակ» է նախատեսում Արցախի ժողովրդի համար
«Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների հնարավոր զարգացումները պետք է դիտարկել ուժի և իրավունքի հակադրության կամ համադրության կոնտեքստում։ Թվում էր, թե պատերազմում հաղթած և իր բանակի իրական կամ թվացյալ հզորությունը ցուցադրած Ադրբեջանը չպետք է այլևս վախեր ունենա։ Հատկապես, երբ հայկական կողմը կամ ավելի ճիշտ, իշխանությունը, պարբերաբար հրապարակային ի ցույց է դնում ուժի հանդեպ իր վախերը։ Բայց հակառակ այն պնդման, որ ուժն է ծնում իրավունքը, ժամանակակից կոնֆլիկտներում ուժի և իրավունքի հակադրությունն է, որ կանխորոշում է երկարատև լուծումը։ Ի վերջո, ակնհայտ է, որ ուկրաինական կոնֆլիկտում նույնպես վերջնական լուծումը հիմնված է լինելու ուժի և իրավունքի համադրության վրա։ Ուժն ու իրավունքը կարող են հավասարաչափ հզոր գործոն լինել անկախ այն բանից, թե այս կամ այն կոնֆլիկտում ո՛ր՝ ուժի, թե իրավունքի փաստարկն է ավելի զորեղ։ Որևէ կոնֆլիկտում միայն ուժով պարտադրված լուծման անվերապահ ընդունումը, առանց իրավունքի գործոնը հաշվի առնելու, կարող է մարտահրավեր դառնալ միջազգային աշխարհակարգի կայունությանը։
Ադրբեջանական կողմը դա հասկանում է, և հենց դա է պատճառը, որ չնայած ուժի տեսանկյունից նոմինալ հաղթանակին՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման, այսինքն՝ իրավունքի ցանկացած հիշատակում Ադրբեջանում առաջացնում է հիստերիկ ռեակցիա։ Սա ակնհայտ է դարձնում, որ Ադրբեջանը նույնպես հասկանում է, որ խնդիրը լուծված չէ։ Իմ՝ Արցախի արտգործնախարար նշանակվելու լուրին ադրբեջանական արձագանքը, անկախ այդ լուրի ճշմարտացիության աստիճանից, դրա ապացույցներից մեկն է։ Թվում էր, թե «հաղթած» Ադրբեջանին նման լուրերը պետք է բոլորովին չանհանգստացնեին։ Բայց ադրբեջանական լրատվամիջոցները վերջին օրերին ողողված էին այդ լուրի տարածմամբ ու մեկնաբանություններով, որի հիմնական թեզն այն է, որ Արցախում ձևավորվում է «ռևանշիստների» իշխանություն։
Պատերազմի «ռևանշը» ենթադրաբար նոր պատերազմը պետք է լինի։ Մինչդեռ այն փաստը, որ ադրբեջանցիները «ռևանշիստ» են անվանում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ջատագովներին և այդ գաղափարը միջազգային բեմ հանելու հնարավորություն ունեցողներին, երկու բան է հուշում՝ կա՛մ ադրբեջանական կողմը չի հասկացել՝ ինչ է «ռևանշը», կա՛մ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի արծարծումն արդարացիորեն դիտարկում է որպես պատերազմին համազոր փաստարկ։
Հատկանշական է, որ իմ նախարարության՝ 1998-2008 թվականներին և դրանից առաջ ևս չորս տարի փոխարտգործնախարարի պաշտոնում իմ դիրքորոշումը Արցախի հարցում հրապարակային էր և անփոփոխ՝ Արցախի ժողվուրդն ունի և պետք է իրացնի ինքնորոշման իր իրավունքը։ Այդ տասնչորս տարիների ընթացքում Ադրբեջանի նաև ներկա իշխանությունն իմ այդ դիրքորոշումը ոչ միայն ծայրահեղական չի համարել, այլև նստել է ինձ և մեր կառավարության հետ բանակցությունների, քննարկել է առաջարկվող տարբերակները, և ի վերջո այդ բանակցություններն են, որ 2007-ի վերջում հանգեցրել են համանախագահների կողմից առաջարկվող այնպիսի փաստաթղթի՝ «Մադրիդյան սկզբունքներին», որտեղ ամրագրված էր Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը՝ դրա իրացման ծայրագույն դրսևորմամբ՝ ռեֆերենդումով»,-ասվում է հոդվախում։
Օսկանյանը նշել ՝ այն, որ այսօր Ադրբեջանում Արցախի հարցում ինքնորոշման իրավունքի գաղափարակիրներին «ռևանշիստ» են անվանում, իրենց իրական մտահոգությունների դրսևորումն է։
«Ադրբեջանի ներկայիս իշխանությունը լավ գիտի, որ ինքը կոնֆլիկտի առաջին օրվանից ստեղծել է իրավական և քաղաքական բոլոր հիմքերը Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման պահանջի արդարացիության համար։
– Ադրբեջանը լավ գիտի, որ իրականցրել է Արցախի խաղաղ ժողովրդի հանդեպ ֆիզիկական բռնություն։
– Ադրբեջանը լավ գիտի, որ Ղարաբաղը երբեք անկախ Ադրբեջանի կազմում չի եղել և եղել է միայն Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում, իսկ այդ ժամանակաշրջանը Ադրբեջանն իր իսկ սահմանադրությամբ հռչակել է ոչ լեգիտիմ։
– Ադրբեջանը լավ գիտի, որ իրավական մեծ սխալ է թույլ տվել 1991-ին՝ չեղարկելով Լեռնային Ղարաբաղի ինքվարությունը։
– Ադրբեջանը լավ գիտի, որ վերջերս առավել կոպիտ սխալ է թույլ տվել՝ հայտարարելով, որ «զրո կարգավիճակ» է նախատեսում Արցախի ժողովրդի համար։
Այսօր Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդին անգամ իր կազմում ինքնավար կարգավիճակ տալու դրժումը այնպիսի իրավական և քաղաքական ուժեղ գործիքակազմ է տալիս, որի ճիշտ կիրառման դեպքում բացվում է «անջատում հանուն փրկության» (remedial secession) իրավունքի և այդ հայտի՝ միջազգային հանրության կողմից ընդունման համար։
Ադրբեջանի հետպատերազմյան էյֆորիան ու հանգստությունը ոչ միայն կամ ոչ այնքան այն պատճառով են, որ հայկական կողմում չկա ուժի հակադարձ կիրառման որևէ պատրաստակամություն, և կա հանուն տեսական պատերազմից խուսափելու՝ ցանկացած զիջման գնալու պատրաստակամություն, այլ հիմնականում այն պատճառով, որ հայկական կողմից երկու տարվա ընթացքում գրեթե ոչ մի անգամ չի հնչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի փաստարկը։
Այն հանգամանքը, որ նման օրակարգով իրավական միավոր կարող է ձևավորվել թեկուզ չճանաչված Արցախում, և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման հարցը նորից դուրս գա միջազգային հարթակ, Ադրբեջանում առաջացնում է իրական և հիմնավոր մտահոգություն։ Հետևաբար, այս օրակարգը բյուրեղացնելը պետք է դառնա Արցախի և ի վերջո Հայաստանի իրական պաշտպանվածությանն ուղղված բոլոր ջանքերի հիմքը»,-ասվում է Օսկանյանի հոդվածում։

28 Ноябрь 2022 - 12:36 AMT
Осканян: Азербайджан знает, что совершил серьезную ошибку, заявив о «нулевом статусе» для народа Арцаха
Бывший глава МИД Армении Вардан Осканян в своей статье отметил, что в Азербайджане прекрасно понимают, что совершили серьезнейшую ошибку, заявив, что планируют «нулевой статус» для народа Арцаха.
«Возможное развитие армяно-азербайджанских отношений следует рассматривать в контексте противостояния или сочетания силы и права. Казалось, Азербайджан, выиграв войну и продемонстрировав реальную или кажущуюся мощь своей армии, не должен больше опасаться. Тем более, что армянская сторона, а точнее, власти, регулярно публично демонстрирует свои страхи перед силой. Но вопреки утверждению, что сила порождает право, именно противопоставление силы и права в современных конфликтах предопределяет долгосрочное решение. Наконец, очевидно, что окончательное решение украинского конфликта также будет основано на сочетании силы и права. Сила и право могут быть одинаково мощным фактором, независимо от того, что из них превалирует в том или ином конфликте. В любом конфликте безоговорочное принятие решения, навязанного только силой, без учета фактора права, может стать вызовом стабильности международного миропорядка», – отметил Осканян.
По его словам, азербайджанская сторона это понимает, и именно поэтому, несмотря на номинальную победу с точки зрения силы, любое упоминание о самоопределении народа Арцаха, то есть права, вызывает в Азербайджане истерическую реакцию. Отсюда очевидно, что и в Азербайджане понимают, что проблема не решена, считает бывший глава МИД РА.
«Реакция Азербайджана на известие о моем назначении министром иностранных дел Арцаха, вне зависимости от степени правдивости этой новости, является одним из доказательств этого. Казалось, что «победоносный» Азербайджан вообще не должен волноваться из-за таких новостей. Но в последние дни азербайджанские СМИ были завалены распространением новостей и комментариев, главный тезис которых заключается в том, что в Арцахе формируется правительство «реваншистов».
«Реванш» войны должен стать новой войной. Между тем тот факт, что азербайджанцы называют сторонников права народа Арцаха на самоопределение и тех, кто имеет возможность вынести эту идею на международную арену, «реваншистами», говорит о двух вещах: либо азербайджанская сторона не поняла, что такое «реванш», либо обсуждение самоопределения арцахского народа справедливо считается аргументом равносильном войне.
Примечательно, что в моем министерстве, в 1998-2008 годах и за четыре года до этого, в должности заместителя министра иностранных дел, моя позиция по Арцаху была публичной и неизменной: народ Арцаха имеет и должен реализовать свое право на самоуправление. В течение этих четырнадцати лет нынешнее правительство Азербайджана не только не считало мою позицию экстремистской, но и садилось за стол переговоров со мной и нашим правительством, обсуждало предложенные варианты, и в итоге эти переговоры привели к предложенному сопредседателями в конце 2007г. документу «Мадридские принципы», где было установлено право народа Арцаха на самоопределение, с окончательным проявлением его реализации, референдума», – говорится в статье.
То, что сегодня идеологов права на самоопределение в Азербайджане называют «реваншистами», является проявлением их реальной озабоченности, отметил Осканян.
«Нынешнее правительство Азербайджана прекрасно знает, что с первого дня конфликта оно создало все правовые и политические основы для справедливого требования самоопределения народа Арцаха.
-Азербайджан прекрасно знает, что он применил физическое насилие в отношении мирных жителей Арцаха.
-В Азербайджане хорошо известно, что Карабах никогда не входил в состав независимого Азербайджана, а был лишь частью Советского Азербайджана, и Азербайджан своей конституцией объявил тот период нелегитимным.
-Азербайджан прекрасно осознает, что в 1991 году совершил большую юридическую ошибку, отменив автономию Нагорного Карабаха.
-Азербайджан прекрасно знает, что недавно он совершил серьезнейшую ошибку, заявив, что планирует «нулевой статус» для народа Арцаха.
-В Азербайджане хорошо понимают, что я знаю, какую толерантную позицию правительство отца и сына Алиевых выражало в отношении самоопределения народа Арцаха на протяжении всего переговорного процесса.
Сегодня отказ Азербайджана предоставить народу Арцаха автономный статус даже в своем составе предоставляет такой сильный юридический и политический инструментарий, который при правильном использовании открывает возможность для использования права на «отделения во имя спасения» (remedial secession), и для принятие этой заявки международным сообществом.
Послевоенная эйфория и спокойствие Азербайджана вызваны не только или не столько тем, что с армянской стороны нет готовности к обращению вспять применения силы, а есть готовность идти на любые уступки, чтобы избежать теоретической войны, но в основном потому что армянская сторона за два года почти не озвучивала аргумент о праве народа Арцаха на самоопределение.
Тот факт, что юридическая единица с такой повесткой дня может быть создана даже в непризнанном Арцахе, и вопрос о самоопределении народа Арцаха вновь войдет на международную арену, вызывает реальную и обоснованную тревогу в Азербайджане.
Поэтому кристаллизация этой повестки должна стать основой всех усилий, направленных на реальную защиту Арцаха и, в конечном счете, Армении», – подчеркнул Осканян.