1 Դեկտեմբեր 2022 - 09:37 AMT
ԱԳՆ-ն հաստատել է ՀՀ և Թուրքիայի ներկայացուցիչների հանդիպումը սահմանին․ Քննարկվել են տեխնիկական հարցեր
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընի հայտարարությունը, որ նոյեմբերի սկզբին սահմանին տեղի է ունեցել հայ-թուրքական տեխնիկական պատվիրակությունների հանդիպում:
ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը հիշեցրել է, որ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն այդ հանդիպման վերաբերյալ տեղեկությունը հանրայնացրել էր դեռևս նոյեմբերի սկզբին, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ հանդիպմանը հայկական կողմից ներգրավված են եղել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հատուկ ներկայացուցիչների՝ հուլիսի 1-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու հարցում վերաբերելի գերատեսչությունները:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կիրարկմանը վերաբերող տեխնիկական հարցեր: Քննարկումները շարունակվելու են»,- ասել է Հունանյանը:
Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը հայտնել էր, որ երկու երկրների ներկայացուցիչները եղել են սահմանի երկու կողմում ու անգամ ճաշել Հայաստանի տարածքում։ «Քննարկվել են այն աշխատանքները, որոնք իրականացվելու են սահմանների բացման ժամանակ, կամրջի վերանորոգման, սահմանի վերահսկման, անցակետերի հետ կապված հարցեր: Այս առումով կարող ենք ասել, որ գործընթացում դրական տեղաշարժ կա»,- ասել էր Քալընը:

1 Декабрь 2022 - 13:35 AMT
МИД РА: Обсуждения по реализации достигнутых между Арменией и Турцией договоренностей будут продолжены
В МИД Армении прокомментировали заявление пресс-секретаря президента Турции Ибрагима Калына о том, что в начале ноября на границе состоялась встреча армянской и турецкой технических делегаций.
Пресс-секретарь МИД Ваан Унанян напомнил, что вице-спикер НС РА Рубен Рубинян опубликовал информацию об этой встрече еще в начале ноября, пишет «Арменпресс».
Он также сообщил, что во встрече с армянской стороной были задействованы ведомства, имеющие отношения к реализации договоренностей, достигнутых 1 июля спецпредставителями по урегулированию отношений Армения-Турция.
«В ходе встречи были обсуждены технические вопросы, связанные с реализацией достигнутых договоренностей. Обсуждения будут продолжены», – сказал Унанян.
Пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын сообщил, что представители двух стран побывали по обе стороны границы и даже обедали на территории Армении. «Были обсуждены работы, которые должны быть проведены при открытии границ, вопросы по ремонту мостов, о пограничном контроле, о пунктах пропуска. В этом смысле можно сказать, что в процессе есть положительный сдвиг», – заявил Калын.