ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Լեհաստանի Լոձ քաղաքում ԵԱՀԿ նախարարական 29-րդ համաժողովում իր ելույթում ասել է, որ կարևոր է պահանջել Ադրբեջանի զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն շարունակում է իր առավելապաշտական ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը, այլև՝ ռազմական ագրեսիան Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ։
«Սեպտեմբերի 13-14-ն Ադրբեջանը սանձազերծեց ոչնչով չհրահրված ագրեսիա՝ գրավելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մոտ 140 քառ. կմ: 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր սա երրորդ լայնածավալ հարձակումն էր Հայաստանի դեմ: Այս ագրեսիայի հետևանքով ունեցանք 233 զոհ, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչներ, հազարավոր ներքին տեղահանված Հայաստանի քաղաքացիներ, թիրախավորվեցին բնակավայրեր և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, պատճառվեցին տնտեսական ու բնապահպանական լուրջ վնասներ։ Պատերազմական հանցագործությունների ամենադաժան դրսևորումները, ներառյալ հայ զինվորական կանանց և տղամարդկանց արտադատական սպանությունները և խոշտանգումները, ադրբեջանական ագրեսիայի բնորոշ հատկանիշներն են:
Մենք ցանկանում ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել այն գործընկերներին, ովքեր չեն խուսափում մատնանշել ագրեսորին և բարձրաձայնում են ռազմական հանցագործությունները պատշաճ կերպով հետաքննելու և հանցագործներին պատժելու անհրաժեշտության մասին։ Նույնքան կարևոր է պահանջել Ադրբեջանի զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից։ Նրանց շարունակական ներկայությունը Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքներում լուրջ մարտահրավեր է մեր տարածաշրջանում փխրուն խաղաղությանն ու կայունությանը։
Ավելին, նույն տարվա ընթացքում՝ մարտ և օգոստոս ամիսներին, Ադրբեջանը շարունակեց իր սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ: Եռակողմ հայտարարությունների բացահայտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը փաստացի էթնիկ զտումների ենթարկեց Լեռնային Ղարաբաղի ևս մեկ բնակավայր և փորձեց խոչընդոտել Լաչինի միջանցքի գործունեությանը, որն ավելի քան 120,000 մարդու համար «կյանքի ճանապարհ» է»,-ասել է նա։
Միրզոյանը հավելել, էրո չնայած ադրբեջանական կողմի հաճախակի սադրանքներին, Հայաստանը չի դադարեցրել հարաբերությունների կարգավորման, բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանազատման և սահմանայինանվտանգության վերաբերյալ բանակցությունները։
«Հայաստանը պատրաստ է ձեռնամուխ լինելու հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը, երբԱդրբեջանը համաձայնի, որ բոլոր ճանապարհները պետք է լիովին գործեն մեր ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ազգային օրենսդրության ներքո
Մեր պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը չպետք է վերածվի Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ներկայացնելու գործիքի և, ըստ այդմ, պետք է իրականացվի իրավական հիմքեր ունեցող քարտեզների հիման վրա։ Այս առումով, Պրահայում և Սոչիում այս տարի ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, մասնավորապես ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատումն իրականացնելու հանձնառությունըկխթանեն այս գործընթացը:
Մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցը նույնպես պետք է համակողմանիորեն հասցեագրվի։ Այս հարցերը մշտապես եղել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջնորդվող խաղաղ գործընթացի հիմքում»,-ասել է նա։
Միրզոյանը Հայաստանի երախտագիտությունն ու հետագա աջակցությունն է հայտնել ԵՄ-ի և ԵԱՀԿ-ի կողմից տեղում իրավիճակը գնահատելու և վերահսկելու նպատակով տեղակայված առաքելություններին։
«Ներկա պայմաններում, երբ Ադրբեջանը մտացածին մեղադրանքներով քողարկում է Հայաստանի դեմ ուժի կիրառումը, միջազգային ներկայությունը տեղում և հստակ վերաբերմունքը ագրեսիայի և ագրեսոր պետության նկատմամբ առավել քան երբևէ կարևոր են: Մենք շարունակում ենք հավատալ, որ ԵԱՀԿ-ն, ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահող երկրները, ԵԱՀԿ մեխանիզմներն իրենց կուտակած գիտելիքներով և փորձով կարող են և պետք է նպաստեն տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատմանը»,-ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։

Армения по-прежнему считает, что ОБСЕ, страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, механизмы ОБСЕ с их накопленными знаниями и опытом могут и должны способствовать укреплению стабильности и установлению прочного и длительного мира в нашем регионе. Об этом на 29-м министерском заседании ОБСЕ в польском городе Лодзь заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян.
Он коснулся провокационных и агрессивных действий, осуществленных Азербайджаном против армян.
«К сожалению, Южный Кавказ является одним из тех регионов, где мы сталкиваемся с продолжающимся применением силы и угрозой применения силы. Наш сосед Азербайджан не только продолжает свою максималистскую и воинственную риторику, но и военную агрессию против суверенитета и территориальной целостности Армении.
13-14 сентября текущего года Азербайджан развязал ничем не спровоцированную агрессию, оккупировав около 140 квадратных километров суверенной территории Армении. Это было третье крупномасштабное нападение на Армению с момента подписания Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. В результате этой агрессии мы имеем 233 жертвы, в том числе среди мирных жителей, тысячи внутренне перемещенных граждан Армении, нанесен серьезный экономический и экологический ущерб населенным пунктам и гражданской инфраструктуре. Самые жестокие проявления военных преступлений, в том числе внесудебные казни и пытки армянских военнослужащих, являются характерным признаком азербайджанской агрессии», – сказал Мирзоян.
«Мы хотели бы выразить признательность тем партнерам, которые не гнушаются указывать на агрессора и во всеуслышание говорят о необходимости надлежащего расследования военных преступлений и наказания исполнителей. Не менее важно потребовать полного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенных территорий Армении. Их постоянное присутствие на международно признанных территориях Армении является серьезным вызовом хрупкому миру и стабильности в нашем регионе», – отметил министр.
По его словам, правительство Армении проявило политическую волю и предпринимает решительные шаги, чтобы открыть новую эру мира и стабильности на Южном Кавказе.
«Несмотря на частые провокации с азербайджанской стороны, мы не прекращали переговоров по нормализации наших отношений, разблокированию всех транспортных и экономических коммуникаций, делимитации и безопасности границ. Позвольте четко констатировать: Армения готова приступить к разблокированию коммуникаций, как только Азербайджан согласится с тем, что все дороги должны работать при полном соблюдении нашего суверенитета, территориальной целостности и национального законодательства.
Процесс делимитации нашей государственной границы не должен превращаться в механизм выдвижения территориальных претензий к Армении и поэтому должен осуществляться на основании карт, имеющих правовые основания. В этом отношении договоренности, достигнутые в Праге и Сочи в этом году, в частности обязательство осуществить делимитацию на основе Устава ООН и Алма-Атинской декларации 1991 года, будут способствовать этому процессу.
Мы считаем, что вопрос прав и безопасности народа Нагорного Карабаха также должен решаться комплексно. Эти вопросы всегда были в центре мирного процесса под руководством сопредседателей Минской группы ОБСЕ», – добавил глава МИД Армении.