10 Դեկտեմբեր 2022 - 07:03 AMT
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալ Քերըն Դոնֆրիդի հետ հեռախոսազրույցում նշել է, որ անվտանգային իրավիճակը տարածաշրջանում փխրուն է, իսկ Ադրբեջանի կողմից նոր սադրանքների հավանականությունը շարունակում է բարձր լինել:
Միրզոյանը և Դոնֆրիդն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի: Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի կողմից ներդրվող ջանքերը խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ: Ընդգծվել է ԱՄՆ պատրաստակամությունն աջակցելու Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային անվտանգության ու սահմանազատման գործընթացին, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը ճեպազրույցում ասել էր, որ ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները պայմանավորվել են առաջիկա շաբաթներին նոր հանդիպման մասին։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն ակտիվորեն համագործակցում է կողմերի հետ՝ նպաստելու համար Հարավային Կովկասի խաղաղ ապագային։

10 Декабрь 2022 - 10:05 AMT
Глава МИД Армении – замгоссекретаря США: Вероятность новых провокаций со стороны Азербайджана остается высокой
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян обсудил с заместителем госсекретаря США по делам Европы и Евразии Карен Донфрид армяно-азербайджанское урегулирование. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Подчеркнув прилагаемые Арменией усилия по установлению мира, Мирзоян отметил, что ситуация с безопасностью в регионе нестабильна, а вероятность новых провокаций со стороны Азербайджана остается высокой.
Состоялся обмен мнениями по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном, нагорно-карабахской проблеме. Подчеркнута готовность США поддержать мирный процесс на Южном Кавказе.
В ходе телефонного разговора также был затронут процесс обеспечения безопасности и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, а также разблокирования транспортных инфраструктур в регионе.