Սահմանապահ Չինարիում առողջապահական կարևոր հարցեր են լուծվել` Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Աթենաս» բարեգործական հիմնադրամն ամփոփել են պիլոտային ծրագրի արդյունքը:
«Հայրենիքը սկսվում է սահմանից, այն պաշտպանելու պատրաստակամությունը կարող է դրսևորվել ոչ միայն զինվորագրվելու, այլև տարբեր ծրագրեր իրականացնելու միջոցով». այս տրամաբանության շրջանակում, պիլոտային կարևոր՝ ատամնաբուժական անվճար ծրագիր է իրականացվում սահմանապահ Չինարի գյուղում: Մոտ քառասուն տարվա իրականությունը հաջողվել է փոխել Վիվա-ՄՏՍ-ի ու «Աթենաս» բարեգործական հիմնադրամի գործընկերության արդյունքում:
Տեխնիկապես ոչ կիրառելի, ֆունկցիոնալ որևէ հնարավորություն չունեցող բուժկետի ատամնաբուժական նախկին աթոռը փոխարինվել է նոր ու ժամանակակից աթոռով: Առավելապես հանգստյան օրերին՝ մայրաքաղաքից Չինարի ժամանող մասնագետներն աշխատում են կամավորության սկզբունքով: Ակնկալվող արդյունք ստանալուն նպաստում են նվիրումն ու ֆունկցիոնալ բոլոր հնարավորություններով օժտված՝ բարձրակարգ, ժամանակակից սարքավորումների առկայությունը: Ծրագիրը չինարեցիներին թույլ է տալիս բուժում ստանալ առավելագույն հարմարավետությամբ. ռենտգեն հետազոտություն անցնել և ախտորոշում ստանալ բժշկական աթոռից չիջնելով, ինչպես նաև մոռանալ գյուղից մարզկենտրոն մեկնելու՝ նախկինում ձևավորված անհրաժեշտությունը: Շտապ դեպքերում սպասարկումից բացի, հասանելի են բուժումը, պլոմբավորումը, պրոթեզավորումը:
Ատամնաշարի՝ տարիների բարձիթողի վիճակի և սթրեսի պատճառով խորացած խնդիրները լուծելու համար, մայրաքաղաքից ժամանած մասնագետները ձգտում են աշխատել առավելագույն ծանրաբեռնվածությամբ: Այցելուների գրանցմանը և կարիքների գնահատմանը զուգահեռ՝ առաջարկվում է նաև բուժում: Արդեն իսկ աջակցություն է ստացել տարբեր խնդիրներ ունեցող 65 բուժառու: Պրոթեզավորման անհրաժեշտություն ունեցողների համար կազմակերպվել է նվազագույնը 5 այց: Աջակցություն ստանալու իրենց հերթին դեռևս սպասում է գրանցված 60 չինարեցի: Լավագույն բուժումը համարելով կանխարգելումը՝ բժիշկ-կամավորները Չինարիի դպրոցականների շրջանում ատամների խնամքի վերաբերյալ դասընթաց են նախաձեռնել:
«Սահմանապահ գյուղերի բնակիչներն ապրում են սթրեսի պայմաններում: Մարդիկ կան, որ հագուստով են քնում, որովհետև չգիտեն՝ գիշերն ինչ կլինի: Այդ սթրեսն առաջացնում է առողջական խնդիրներ: Շատ կարևոր է, որ Վիվա-ՄՏՍ-ն այս տարի դարձավ մեր գործընկերը: Դրա շնորհիվ մենք կարողացանք իրականացնել այս պիլոտային ծրագիրը: Հայրենիքին օգուտ տալու համար պարտադիր պայման չէ զենք վերցնելը, թեև պետք է նաև դրան պատրաստ լինել: Հայրենիքին օգուտ տալու տարբեր ձևեր կան: Դրանցից մեկն էլ նման ծրագրերն ու կամավորական լինելու պատրաստակամությունն է»,- ասել է «Աթենաս» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Հրաչյա Գրիգորյանը:
Մոտ երեք ամիս իրականացվող ատամնաբուժական պիլոտային անվճար ծրագիրը կավարտվի տարեվերջին: Չինարիի վարչական ղեկավար Սամվել Սաղոյանը կարևոր է համարում Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Աթենաս» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությունը:
Չինարիում Վիվա-ՄՏՍ-ի գործունեությունը հասցրել են գնահատել ոչ միայն որպես տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային ընկերություն, այլև կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությամբ առաջնորդվող կառույց: Տարիների ընթացքում Վիվա-ՄՏՍ-ը վերանորոգել է գյուղի մանկապարտեզը, լուսադիոդային փողոցային լուսավորության համակարգ է գործարկել, կառուցել է խմելու ջրի պոմպակայան և ոռոգման համակարգ:

Homeland begins on the border. Willingness to protect it can be demonstrated not only by mobilizing militarily, but also by implementing various programs. Pursuant to this logic, an important free dental pilot program is being implemented in the border village of Chinari. The sad reality of about forty years has been changed as a result of the partnership between Viva-MTS and the charitable foundation Athena.
The former dental chair of the medical center, which was technically not applicable and did not have any functional capabilities, was replaced by a new and modern chair. Specialists from the capital visiting Chinari mostly on weekends work here on a voluntary basis. The demonstrated dedication and availability of high quality, modern equipment with all functional capabilities contribute to obtaining the expected result. The program allows Chinari’s people to receive treatment with maximum efficiency. Having an X-ray examination and getting diagnosed right there, while seated on the medical chair, without the need to travel from the village to the regional center are now available in the village. In addition to providing services to urgent cases, treatment, sealing, prosthetics are available, as well.
Specialists from the capital strive to work at maximum capacity to solve dental problems, which have been aggravated by bad conditions and stress over years. Along with visitor registration and needs assessment, a treatment process is carried out. 65 patients with various problems have already received services. A minimum of 5 visits are organized for those who need prosthetics. 60 registered villagers are still waiting for their turn to receive support. Considering prevention as the best cure, medical volunteers initiated a dental care course among school children in Chinari.
“Residents of border villages live under stress. There are people who sleep in their clothes because they do not know what will happen at night. That stress causes health problems. It is very important that Viva-MTS became our partner this year. Because of this, we were able to implement this pilot program. It is not necessary to take up weapons in order to benefit the motherland, although one must be prepared for that, too. There are different ways to benefit the motherland. One of them is a program like this one and the willingness to volunteer,” Hrachya Grigoryan, Executive Director of Athena foundation, said.
The free pilot dental program, which has been running for about three months, will close at the end of the year. Head of Chinari administration, Samvel Saghoyan, considers the support of Viva-MTS and “Athena” charitable foundation important.
This is not the first time that people in Chinari see Viva-MTS acting not only as an information and telecommunication company, but as a structure guided by corporate social responsibility. Over the years, Viva-MTS has renovated the kindergarten in this village, has installed a LED street lighting system, and has built a drinking water pumping station and an irrigation system.