Ապրիլի 20-ին «Գերմանիայի շաբաթներ Հարավային Կովկասում` Հայաստան 2009» ծրագրի շրջանակներում Գյումրու «Ոճ» պատկերասրահում կբացվի հայտնի գերմանացի նկարիչ Հորսթ Յանսենի գծանկարների ցուցահանդեսը, որը կտեւի մինչեւ մայիսի 11-ը: «Գերմանիայի շաբաթներ Հարավային Կովկասում` Հայաստան 2009»-ի նախաձեռնողը Երեւանում Գերմանիայի դեսպանատունն է, աջակցել է նաեւ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:
Մոտ ապագայում ցուցահանդեսը կլինի նաեւ Մարտունիում եւ Կապանում:
Հորսթ Յանսնեը ողջ կյանքն անց է կացրել Համբուրգում` այնտեղ է ծնվել 1929թ. եւ այնտեղ է մահացել 1995-ին: Այնտեղ է սովորել Գեղարվեստի բարձրագույն դպրոցում: Առաջին անհատական ցուցահանդեսը բացվել է 1958թ. Հանովերում եւ սենսացիա է առաջացրել: 1968թ. Յանսենը ստացել է Վենետիկի բիենալեի առաջին մրցանակը: Նրա լավագույն աշխատանքները` բազմաթիվ գծանկարները, ստեղծվել են 70-80-ական թվականներին:

18 Апрель 2009 - 10:44 AMT
20-ого апреля в рамках программы “Недели Германии на Южном Кавказе: Армения 2009″ в галерее Стиль” в городе Гюмри откроется выставка графических работ известного немецкого художника Хорста Янсена, которая продлится до 11 мая. “Недели Германии в Южном Кавкасе: Армения 2009″ проводит посольство Германии в Ереване при содействии Министерства культуры РА.
В ближайшем будущем выставка пройдет и в городах Мартуни и Капан.
Хорст Янсен почти всю жизнь прожил в Гамбурге – там родился в 1929 году, там и умер в 1995-м. Там же учился в Высшей художественной школе. Первая персональная выставка в 1958 году в Ганновере стала сенсацией. В 1968 году Янсен получил первый приз на бьеннале в Венеции. Лучшие работы – многочисленные графические циклы – созданы в 70-80-е годы.